Всъщност, цялата ситуация е малко объркваща. Yahoo най-вероятно ще продължи да съществува като име, но то ще стане собственост на мобилния оператор Verizon. Той ще придобие целия интернет бизнес на Yahoo, както и правата над името.
Verizon обаче няма да придобие собствеността върху някои от активите на Yahoo. В това число попадат дяловете на Yahoo в Alibaba и Yahoo Japan, както и голяма част от патентите на компанията. Всичко това е на обща стойност няколко десетки милиарда долара и ще бъде обединено в нова компания. Тя ще се казва Altaba.
Те остават като отделна компания, защото Verizon няма интерес към тях, а и значително ще увеличат цената. Altaba най-вероятно няма да развива дейност с онлайн услуги, а и дори да го направи, няма да може да използва бранда Yahoo. Вместо това ще се насочи към управление на активите и лицензиране на патенти, което може да я направи много доходоносна, макар и неизвестна на обикновения потребител.
Представители на Verizon посочиха, че макар да виждат силна стратегическа съвместимост с Yahoo, те все още разследват изтичането на лични данни.
Съобщено бе още, че главният изпълнителен директор Мариса Мейър ще излезе от съвета на директорите. Новата компания назначи от 9 януари Ерик Брант за председател на съвета на директорите.Още пет директори от Yahoo! ще подадат оставките си, след като сделката приключи, става ясно от документи за регулаторите власти.
Останалите директори ще управляват Altaba, холдингова компания, чийто основен актив ще бъде 15-процентов дял от китайския гигант в интернет търговията Alibaba и дял от 35,5 процента в японското подразделение на Yahoo Japan.