Той е дипломиран психолог и социолог, който има и магистърска степен…
Имам чувството, че вече започват съвсем произволно да поставят каквито си решат цени на хранителните продукти в България. Стават все по-нагли, а не виждам никой да протестира. А може би никой не забелязва какво става? Преди една седмица си купих храна, една от основните съставки на която беше точно 10% – почти колкото слънчогледовото олио в продукта, което беше 8%. Цената за килограм е 10,50 лв. Някой може ли да се сети какво съм си купил? Какво е това нещо, чиято цена за килограм е повече, отколкото бих платил за килограм ягоди?
За да не ви мъча излишно, ще ви кажа. Купих си две малки зелеви сарми- 202 г за 2,12лв. Те съдържаха 10% ориз, 44% зелеви листа и 28% вода. Предполагам забелязвате, че само олиото и водата са 36%. Това е над три пъти повече от ориза. Погледнах в сармите да видя дали няма поставени някакви специални витамини, или да са забравили парчета злато вътре, но не намерих нищо. Да направим една повърхностна сметка колко струват суровините за тези зелеви сарми и каква е печалбата от тях. За около 3 лв може да се купи пакет ориз и една малка зелка. При положение, че 2 сарми бяха 200 г, това означава, че около 10 броя ще направят 1 кг. С пакет ориз и една зелка спокойно могат да се направят повече от 20 сарми, тоест над 2 кг, което автоматично прави суровините за 1 кг зелеви сарми около 1,50лв. Да бъдем щедри и да ги закръглим на 2 лв. Това означава, че печалбата от 1 кг зелеви сарми е поне 8,50лв, тоест при цената, на която се продават в момента имаме над 500% надценка. Изобщо не са алчни, нали?
Венцеслав Вутов
Каква е вашата реакция?
Той е дипломиран психолог и социолог, който има и магистърска степен по Социална психология. Още по време на следването си започва да се занимава със спортна и когнитивна психология, мотивационна психология, здравословно хранене и коучинг, както и да провежда проучвания в сферите на етологията, епигенетиката, невропластиката, груповата динамика, поведенческата икономика и социалното инженерство. Понастоящем работи като Лайф коуч и НЛП терапевт, но всяка година отделя време и за практиката си на спасител и плувен инструктор.Въвежда в практиката няколко иновативни психологически техники, като „ходеща терапия“ и комбинация между класически масаж и психотерапия. Автор е на четири научнопопулярни книги и на една двустранна стихосбирка в съавторство с Армен Месропян. Има публикувани статии в списанията „Инсайт” и „Българска наука”.