Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
Младата жена, която е заснела момента на ареста и на убийството на цветнокожия американец Джордж Флойд от бял полицай в Минеаполис на 25 май миналата година, получи специална награда Пулицър, предадоха световните агенции.
Журито, връчващо наградите, отдаде почит със специалната награда на 18-годишната Дарнела Фрейзиър. На 25 май миналата година тя излязла на пазар и се озовала по чиста случайност на мястото на задържането на Флойд. Младата жена смело е заснела убийството на афроамериканеца след приложена полицейска хватка по време на ареста. Видеозаписът бързо обиколи социалните мрежи и породи вълна от протести в САЩ и в света срещу полицейското насилие. Журито, присъдило й отличието, подчертава каква ключова важност имат обикновените граждани в търсенето на справедливостта и истината.
Изданието „Стар трибюн“ от Минеаполис пък спечели Пулицър в категорията за гореща новина за отразяването на случая с убийството на Флойд, допълва АП.
В. „Ню Йорк таймс“ получава Пулицър в категорията за служба в полза на обществеността за отразяването на коронавирусната пандемия.
Агенция Асошиейтед прес спечели две награди Пулицър в две категории за фотография. Едното отличие отиде при главния фотограф на АП в Испания Емилио Моренати. Той бе отличен в категорията за фотографски обзор – поредица от разтърсващи кадри, посветени на коронавируса и засегнатите от пандемията и от локдауна хора в Испания. Колектив от фотографи на АП получи пък отличието в категорията за кадри, съпътстващи гореща новина, за отразяването на социалните протести, разтърсили САЩ след смъртта на Джордж Флойд.
Наградата в категорията за разследваща журналистика получи в. „Бостън глоуб“ за поредица от публикации как недостатъчният правителствен контрол застрашава железопътната безопасност.
Наградата в категорията за репортажи с детайлни обяснения отиде при екип от журналисти на Ройтерс за проучвания как законова доктрина за така наречен „квалифициран имунитет“ предпазва полицаите, които използват прекомерна сила, от преследване, и при Ед Йънг от „Атлантик“ за публикации, посветени на пандемията.
Всяка една от наградите Пулицър се придружава със сума от 15 000 долара.
Наградите Пулицър са най-престижните отличия за журналистика и литература в САЩ. Те носят името на американеца от еврейски произход Джоузеф Пулицър, който е бил издател, редактор и журналист.
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание