Хората обикновено свързват пролетта с възраждането на новия живот, с новото начало, с новата надежда. За над 40 000 двойки с репродуктивни проблеми у нас тази надежда не е само напролет…Приблизително толкова е броят на хората, които имат нужда от донорска яйцеклетка, за да се сдобият със собствена рожба по неофициални данни, припомни съвсем наскоро в предаването NEWSROOM по NEWS7 Мариела Великова – председател на Фондация „Майки за донорство“. Но ето, че тази пролет нещата като че ли започват да изглеждат малко по-различно и като че ли се появява нова надежда за тези 40 хил. семейства.
От началото на годината, благодарение на целенасочената работа на фондациите „Искам бебе“ и „Майки за донорство“ се правят множество стъпки, за да се даде шанс на повече семейства да имат собствено дете.
Първата стъпка за 2015 беше направена с внасянето в Столична община на пилотен проект за финасово подпомогне на двойки, които не могат да се възползват от държавното финансиране на ин витро процедури, защото то не покрива донорството на яйцеклетки. В рамките на проекта, Общината ще подкрепя и жените, решили да станат донорки на яйцеклетки като планира обучения и разяснителни кампании за етичното донорство. Програмата е първата по рода си у нас и официално се внесе лично от зам.-кмета по здравеопазване д-р Антоанета Пейчева и шефката на здравната комисия доц. Лилянда Еленкова за разглеждане от СОС още през м. февруари. Инициативата е съгласувана предварително с АГ специалисти и експерти от комисията на Центъра за асистирана репродукция към здравното министерство.
За начало, Общинската програма ще стартира с подпомагане на 10-20 двойки, които трябва да отговарят на следните изисквания:
- Да са с доказана нужда от лечение на безплодие чрез асистирани репродуктивни технологии;
- Да са с непрекъснати здравни осигуровки;
- Да нямат данъчни задължения към държавата и общината;
- Да живеят в София поне от 3 г.
Финансовата помощ за всяка двойка, която ще отпуска Общината, е съобразена със сумата за една ин витро процедура с донорски яйцеклетки.
Всяка двойка ще може да кандидатства веднъж годишно, като ще е необходимо да декларират, че живеят на семейни начала или да представят акт за граждански брак.
Същевременно, на 1 март в първа АГ болница „Св. София“ стартира и кампания за диагностика и лечение на двойки с репродуктивни проблеми, в които единият или и двамата партньори са учащи във висше учебно заведение (студенти, докторанти и др.). Идеята е да се насърчи раждането и отглеждането на деца в по-млада възраст, защото по неофициални данни, за съжаление, възрастта на хората с репродуктивни все повече пада.
Кампанията ще продължи до 15.04.2015 г. и всички желаещи ще могат да се подложат на безплатни прегледи, изследвания и консултации, както и да се възползват от преференциални цени на ин витро процедури. Кампанията протича под егидата на Столична община и е стъпка към преодоляването на демогрофската криза в страната ни.
Отново през март, точно в деня, в който честваме празника на нежната половина от човечеството и на майката – 8 март, фондация „Майки за донорството“ връчи първите си специални награди „Дарител на нов живот“, за да поощри и благодари на всички, които имат принос за развитието на донорството на репродуктивен материал в България и популяризирането на каузата.
Сред първите носители на наградата се Йорданка Фандъкова – кмет на Столична община, д-р Марияна Симеонова – директор на Изпълнителна Агенция по трансплантации, Радина Велчева – основател и председател на Фондация „Искам бебе“, д-р Врабевски и много други хора, лица на кампанията, дарители на генетичен материал и реципиенти, които с действията си и подкрепата си показват на обществото ни, че това е напълно безопасен и благороден акт, който сбъдва най-съкровеното и истинско желание на всяко семейство – желанието за дете.
София
5 април 2015