Сега четете
МОН предлага за обсъждане: Изкуственият интелект да влезе във всички учебни предмети

МОН предлага за обсъждане: Изкуственият интелект да влезе във всички учебни предмети

МОН предлага изкуственият интелект да влезе във всички учебни предмети от 3. до 12. клас

Автор: Мариетта Милошева – сертифициран специалист по дигитален маркетинг и консултант по изкуствен интелект

Използването на изкуствения интелект (ИИ) от учениците да бъде заложено във всички учебни предмети, за да натрупат умения, които ще им помогнат да си служат с него разумно и да усвоят компетентности за професиите на бъдещето. Това предлага Министерството на образованието и науката в публикуваните за обществено обсъждане проекти за оптимизиране на обучението по общообразователната подготовка. Те предвиждат интегриране на съдържание, практическа работа и засилване на междупредметните връзки, благодарение на които учениците ще придобият на ключови компетентности за работа с ИИ.

ИИ като част от всички учебни предмети – от III до XII клас

Промените засягат всички предмети от общообразователната подготовка от III до XII клас, с изключение на обучението по физическо възпитание и спорт.

Например по български език и литература учениците в прогимназиалния етап могат да развият компетентности, като проверяват фактологичната коректност на получената от ИИ информация чрез съпоставка от други източници. Във втори гимназиален етап ще имат възможност да съпоставят свой и генериран от ИИ реферат и да анализират стила, точността и фактологическата коректност на създадения от изкуствения интелект текст. Гимназистите могат също и да изследват влиянието на ИИ върху езика, културата и комуникацията.

В първи гимназиален етап по математика с помощта на ИИ може да се оценява логическата коректност на изчисления и решения, а по география и икономика – да се обобщава, структурира и представя географска информация за влиянието на човека върху климата.

В начален етап в часовете по компютърно моделиране акцентът е върху първоначалното запознаване с ИИ и първите стъпки в използването му за творчески проекти, а в прогимназиален вече е предвидено да се използва по-активно за търсене на информация, програмиране и критичен анализ. В VIII клас предметът информатика разширява обхвата си, като включва изкуствения интелект не само като инструмент, но и като обект на изследване. Заложено е учениците да развиват по-задълбочено разбиране на логическите основи на технологиите.

Ако проектите бъдат утвърдени, измененията ще влязат в сила от учебната 2026/2027 година. Предвижда се и допълнително обучение на учителите за повишаване на квалификацията им за работа с и чрез изкуствен интелект.

Учителят остава водещият фактор в обучението с ИИ

Необходимостта да бъдат предложени промени произтича от новата среда, в която учениците учат, общуват и получават информация. Елементи, свързани с ИИ, присъстват и сега в обучението, но се предвижда те да се разширят и надградят в съответствие със съвременното развитие на технологиите. Проектите, поставени на обществено обсъждане, следват логиката, че изкуственият интелект се използва като средство за подкрепа и обогатяване на познавателния процес, а не като негов заместител. Водещият фактор в ученето си остава учителят, който разширява ролята си на интелектуален наставник и навигатор в сложната информационна среда.

Вижте и

Предложенията, които са публикувани в секция „Проекти на документи“ на сайта на МОН, са поредна стъпка в посока на цялостна и концептуална промяна, която да префокусира образователната система към функционалност на знанията, правейки ги приложими в реалния живот и за професиите на бъдещето. Припомняме, че МОН вече публикува концепции за нови учебни програми по предмети, както и Визия за използването на ИИ в българското училищно образование, чието логично продължение са предложените изменения. Те акцентират върху насърчаване на критическото мислене и отговорното поведение в дигитална среда при стриктно съхраняване и развитие на базовите умения – четивна, математическа и научна грамотност.

Като следваща стъпка министерството планира да предложи и промени в Държавния образователен стандарт за общообразователната подготовка, които да уредят по-ясно използването на изкуствен интелект в училищното образование.

 

Каква е вашата реакция?
Много ми хареса
0
Не ми хареса
0
Не съм сигурен
0
Развълнувах се
0
Вижте коментарите (0)

Напиши коментар

Вашият мейл адрес няма да бъде публикуван.

Нагоре