Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
Научната фантастика е едно, но можехте ли преди 5 години да си представите, че изкуственият интелект (ИИ) ще прави ранна диагностика на заболявания, ще помага на децата ви да учат, ще ви дава финансови съвети и ще регулира светофарите в градовете? Всичко това вече се случва – да, животът ни се променя толкова бързо, че понякога ни се иска да слезем от влака. Но това е възможно, технологиите не могат да спрат да се развиват. Неслучайно няма голяма технологична компания, която да не използва ИИ – от приложения за редактиране на снимки до онлайн магазини, от софтуерни производители до компании за автомобили, смартфони, търсачки и още, и още.
Как ИИ ще промени живота ни след още 5 години? Очаквайте умни асистенти, интелигентно пазаруване, персонализирани услуги и още много интересни неща. Обичате видеоигри? Вероятно ще ИИ ще създава нива и препятствия специално за вас. Харесвате пасианси, покер или слот игри с плодове – ИИ може да е вашият точен съветник, който да ви даде най-добрите стратегии и да ви каже кога е време да спрете. Гледате спорт? ИИ ще отчита в реално време какво се случва на терена, анализирайки данните на всеки атлет, стратегиите на отборите и възможните сценарии. Ето и основните аспекти, които предстои да се променят.
Умни асистенти за всичко
Интелигентните асистенти като Alexa на Amazon, Siri на Apple и Google Assistant са “членове” на много домакинства. Снабдени с изкуствен интелект, те ще могат да предвиждат какво се случва, например да пуснат климатика, преди да се приберете, или да разпознаят кой звъни на вратата ви. С тях ще се извършват широк спектър от задачи – от задаване на напомняния и отговаряне на въпроси до управление на домашни устройства. Бъдещето на интелигентните асистенти обещава още по-големи възможности.
Тези асистенти ще говорят на много повече езици и ще разбират по-сложни и нюансирани команди. Те ще разбират контекста на разговорите, за да ви дават по-персонализирани и подходящи отговори. Те ще могат да запомнят предишни взаимодействия и да използват тази информация, за да предоставят по-точни отговори, например кое вино е най-добро за вечерята. С разрастването на интернет на нещата (IoT), интелигентните асистенти ще се интегрират с още по-голям брой устройства – от кухненски уреди и телевизора до фитнес гривни, създавайки взаимосвързана домашна среда.
Интелигентно пазаруване
ИИ ще революционизира пазаруването, като го прави по-удобно и по-бързо. Той ще вниква в интересите и поведението на потребителите, като предлага съобразени с тях препоръки за покупка. Виртуалните асистенти с ИИ ще насочват клиентите при пазаруване, като отговарят на въпроси и предоставят информация за продуктите. Търговците използват ИИ, за да оптимизират своите складови наличности, като предвиждат търсенето. Това намалява загубите и подобрява удовлетвореността на клиентите. Също така, очаквайте персонализирани оферти само за вас. ИИ работи 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата, предлагайки помощ, когато е необходимо.
Какво още? Здраве и финанси
ИИ не просто ще ви напомня да пиете вода или да излезете на разходка. Персонализираната медицина, управлявана от него, ще използва данни от генетични профили, изследвания, медицинска история и фактори, свързани с начина ви на живот, за да поставя точни диагнози и да прогнозира лечение. Той ще създава диетични програми, терапии и предписания, за да се чувствате по-добре. Но и това не е всичко.
Финансовите консултанти, задвижвани от ИИ, ще следят за неблагоразумни покупки и опасни плащания към нелоялни търговци. Бюджетът ви със сигурност ще се управлява по-добре и никога няма да пропуснете някоя сметка. Изкуственият интелект също може да ви дава инвестиционни съвети въз основа на финансовите цели, които имате, да проучвани пазарните условия и тенденции, да отчита рисковите фактори.
Продуктивност
Не са последно място, ИИ променя начина, по който управляваме задачите и графиците си. Традиционните приложения за бележки остават на заден план, защото ИИ ще знае кое е важното и кое може да бъде свършено на следващия ден. Той ще отговоря на имейли от ваше име, ще знае кога са крайните срокове, ще ви изпраща резюме на деловите срещи. Чрез тези умни списъци със задачи ще подобрите производителността си, спестявайки сили и време. Изкуственият интелект вече прави революция в различни аспекти на живота ни – игри и хобита, здраве, работа, учене. Това бяха само няколко примери, а докъде ще стигне? Предстои да разберем.
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание