Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
Страстната седмица завършва с празника Възкресение Христово. Всеки ден от тази седмица обикновено се определя като „велик“ или „страстен“ и за всеки от тях има специални правила на поведение.
Понеделник
В понеделник е обичайно да се чисти къщата и пере. Според църковните канони на този ден не можете да ругаете, забранени са нецензурният език и нечистите мисли. На този ден можете да ядете хляб, зеленчуци и плодове, но някои вярващи спазват строг пост и прекарват понеделник без храна.
Пеенето и танците на Велики понеделник е грях.
Вторник
На този ден християните си спомнят притчите за Второто пришествие на Христос, десетте девици и талантите. Във вторник е обичайно да приключвате с кърпенето, прането и гладенето на дрехите. Подготовката за празника продължава: не само се подготвят дрехи, но и се избира покривка, с която да се покрие празничната трапеза, и кърпа, с която ще се отиде на великденската служба.
На този ден е позволено да ядете топла храна без масло. Освен това купуват храна за Великден, пише actualno.com.
Велики вторник е ден за учение.
Сряда
Сряда е денят, в който Юда предава Христос за 30 сребърника. На този ден християните си спомнят предателството му. На Велика сряда е обичайно да се приключва с ремонта на дома и да се приготвят яйца за боядисване за Великден. Вярва се, че яйцата, закупени на този ден, няма да се развалят дълго време.
На този ден пийте вода без масло.
Четвъртък
Този ден е популярно наричан Велики четвъртък. Прието е да се започне с ранното къпане. Вярва се, че водата на този ден придобива лечебна сила, а къпането и молитвата помагат за запазване здравето на цялото семейство през годината. В четвъртък е обичайно да се пекат козунаци. Преди да приготвите тестото, трябва да се помолите и да изчистите мислите си, в противен случай няма да се получи.
Също така на този ден е обичайно да се причестява, както и да се поставят хляб и благословена сол на масата. По традиция в четвъртък е обичайно да се купуват нови дрехи за децата. Препоръчително е обаче да не давате пари, тъй като това напомня за предателството на Юда.
Петък
Този ден е известен като Разпети петък. Това е най-строгият ден от Страстната седмица. В памет на Христовите страдания е забранено да се яде храна. Вярва се, че „който се смее в петък, ще плаче цяла година“. Неразделна част от богослуженията на този ден е Плащеницата – голямо платно с изображение на тялото на Исус Христос в гроба. Яденето е забранено, докато не бъде изнесено на вечерната служба.
Според легендата Йосиф от Ариматея увива тялото на Исус Христос след Неговите страдания и смърт на кръста в Торинската плащеница.
Събота
Този ден се счита за ден за почивка. На Велика събота се възпоменава погребението на Христос и победата му над смъртта в ада и влизането в рая. На този ден завършват боядисването на яйцата и събирането на великденската кошница.
Вечерта се отслужва Света литургия, след която се оповестява благата вест за Възкресение Христово.
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание