Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
На 1 януари 1899 г. е издаден указ № 6 на княз Фердинанд I за сливане на Управлението на Дунавската флотилия и на Морската част в едно „Управление на Флота“.
Самото Управление на флота е създадено на 13 януари 1899 г., като под това понятие се визират началникът и Щабът на Флота.
Със заповед № 80 от 2 март 1900 г., относно Положението за устройство на Флота, е уточнена функцията на новосъздаденото управление, а именно, че „Началникът на Флота командва и управлява Флота посредством Щаба на Флота, който има два състава: а. Строеви и б. Административен. Щабът на Флота се управлява от началника на Щаба на Флота, който е най-близкият помощник на началника на Флота във всичко, що се касае до устройството, управлението и службата на Флота“.
При така създаденото ново положение, на Началника на Щаба на Флота са пряко подчинени всички чинове от Щаба на Флота, а при отсъствие на Началника на Флота, той го замества по право.
Първи началник на Щаба на Флота е капитан-лейтенант Васил Хитров, който до този момент е началник на Дунавската флотилия и по мнението на съвременниците е може би най-добре подготвеният български морски офицер.
След Втората световна война флотът навлиза в нова фаза от историята си, като през 1947 г. започва обновлението и разрастването на корабния му състав. През 1948 г. Щабът на Флота се настанява в сегашната си сграда във Варна.
От далечната 1899 година, когато е създадено Управлението на флота във Варна, до днес тази командна и управленска институция е преминала през много промени, трансформации и структурни реформи.
Винаги – в години на мирно развитие или във времена на бран, Щабът на българския военен флот е символ на единно и умело ръководство на подчинените бойни сили и средства, а хората, които служат и работят в неговите структури, с чест и достойнство изпълняват своя войнски и граждански дълг.
Военнослужещите и цивилните служители, които днес заемат длъжности в Щаба на ВМС, са наследници и продължители на традициите и добродетелите, завещани ни именно от тях – онези достойни за подражание и отдадени безрезервно на военноморското дело и на любовта към България мъже и жени, изградили и съхранили авторитета на нашето Адмиралтейство.
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание