Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
Ако България намали енергийните си мощности до степен, в която не можем да покриваме разходите си, електроенергията не просто ще е скъпа, а няма да я има.
„Няма откъде да внесем електроенергия. Всички около нас внасят от нас“, каза служебният министър на енергетиката Росен Христов в отговор на актуален въпрос по време на днешното заседание на парламентарната Комисия по енергетика. По думите му страната ни не случайно е един от най-големите износители на електроенергия в Европа и най-големият в Югоизточна Европа. Според него дори има държави, които искат електроенергия от нас, но ние не можем да я произведем.
В момента има толкова високо търсене, че България не може да го задоволи и затова страната ни отказва да изнася електроенергия за Молдова и Северна Македония. Очаква се в най-скоро време и Украйна да поиска ток от нас. „Всички държави наоколо внасят от нас и този списък се очаква да расте“, заяви още Росен Христов.
Анализ на Министерството на енергетиката показва, че този недостиг на електроенергия в Югоизточна Европа ще се увеличава през следващите години. „Ще имаме сериозен проблем с енергийната сигурност, ако затворим мощности и се превърнем не в нетен износител“, добави министър Христов. Според него при евентуално аварийно изключване на която и да било мощност в зимния период, България няма да може да внесе ток от съседните държави, защото те внасят от нас.
Затова трябва да се подхожда много внимателно към въпроса за затваряне на мощности, подчерта служебният министър на енергетиката.
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание