Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
Международният ден на мира (или Световният ден на мира) се отбелязва ежегодно на 21 септември, е посветен на укрепването на идеалите за мир, както вътре, така и между всички нации и народи. Във време, когато войната и насилието често монополизират нашите новинарски цикли, Международният ден на мира е вдъхновяващо напомняне за това, което можем да създадем заедно. Спокойствие. Нека му дадем шанс.
През 1981 г. Общото събрание на ООН обявява третия вторник на септември за Международен ден на мира. Този ден съвпадна с деня на откриването на годишните сесии на Общото събрание. Целта на деня беше и все още остава да укрепи идеалите за мир по света.
Две десетилетия след установяването на този празничен ден, през 2001 г., Асамблеята премести датата да се отбелязва ежегодно на 21 септември. Така, започвайки през 2002 г., 21 септември бележи не само време за обсъждане как да се насърчи и поддържа мирът между всички народи, но също 24-часов период на глобално прекратяване на огъня и ненасилие за групи в активна битка.
Мирът е възможен. През цялата история повечето общества са живели в мир през повечето време. Днес е много по-малко вероятно да умрем във война, отколкото нашите родители или баби и дядовци. От създаването на Организацията на обединените нации и създаването на Устава на Организацията на обединените нации, правителствата са задължени да не използват сила срещу други, освен ако не действат при самоотбрана или са упълномощени от Съвета за сигурност на ООН да продължат.
Животът е по-добър в свят, в който съществува мир и днес ние очакваме тези, които са били миротворци и миротворци, за да научат какво можем да направим всеки поотделно, за да направим света по-мирно място.
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание