Сега четете
София ще има археологически парк през април

София ще има археологически парк през април

Пространството около Западната порта на Сердика ще бъде първият археологически парк на София. Той ще е готов през април догодина, съобщи столичният кмет.
Пространството на Западната порта като археологически парк ще бъде първият такъв обект в София. Той не само ще показва културно-историческото наследство на града, но ще бъде и място за отдих и за разходка. Това каза кметът на София Йорданка Фандъкова по време на проверка на реставрационните дейности на Западната порта на Сердика, предаде „Фокус“.

5e_29escg

Проектът, който в момента се изпълнява, трябва да приключи през месец април следващата година. Финансирането е около 1,5 млн. лева по проект от Норвежкия механизъм, управляван от Министерството на културата, обясни кметът. Тя припомни, че през последните 4 години общината финансира със свои средства проучванията на този обект.  „Те приключиха и има разкрити доста интересни археологически обекти от Западната порта, от стената, останки от улица, прекрасна мозайка“, посочи Йорданка Фандъкова.

По думите й част от целия проект е укрепването на ул. „Гьорг Вашингтон“, което вече е приключило. „Това ще бъде може би и първият парк в София, който ще има работно време, тъй като има ценни археологически обекти. Ще се стопанисва от Музея за история на София, ще се отваря сутрин и вечер ще се затваря“, обясни кметът. Ще има места за пейки, алеи, растителност. Тук могат да бъдат водени и ученици, за да провеждат часове, поясни тя.

Проектът се изпълнява в срок и в график. Надяваме се следващата пролет да имаме прекрасен парк, който ще помогне културно-историческото наследство да бъде достъпно за всички, както за жителите, така и за гостите на София, каза още столичният кмет.

Зам.-кметът на София Тодор Чобанов отбеляза, че проектът съчетава философията за обединяване на различни ценности – от една страна природата, от друга – културата. Всички заедно да оценяваме това, което вековете са ни оставили като наследство. „Обектът е важен, защото тук край градските стени са минавали всички важни пътници, търговци. Това е бил така наречения „виа диагоналис“ в един от неговите участъци- Западната порта на града, гледаща към централните части на Римската империя“, допълни Чобанов.

Вижте и

Той посочи, че има масивни крепостни стени, но това,  което се вижда най-добре е от времето на Юстиниан Велики, който е изградил тези стени и е разширил старата крепостна система.  А по улица „Вашингтон“ имаме 30-метрова базиликална сграда. „Ще спорим с колегите какво е нейното предназначение. Почти сигурно става въпрос за представителна базилика, вероятно построена по времето на император Константин Велики“, допълни зам.-кметът. По думите му, за този император един от известните римски автори пише, че често е казвал: „Сердика е моят Рим“.

 

източник: dir.bg

Каква е вашата реакция?
Много ми хареса
0
Не ми хареса
0
Не съм сигурен
0
Развълнувах се
0
Вижте коментарите (0)

Напиши коментар

Вашият мейл адрес няма да бъде публикуван.

Нагоре