Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
Украинският президент Володимир Зеленски беше посрещнат с военни почести в канцлерството в Берлин, където има среща с канцлера Олаф Шолц, предаде ДПА.
Двамата лидери ще разговарят на четири очи, преди да разширят дискусията и към тях да се присъединят и други официални представители. По-късно е планирана обща пресконференция.
Тази сутрин Зеленски беше приет от германския президент Франк-Валтер Щайнмайер в резиденцията „Белвю“, съобщиха кореспонденти на Франс прес.
Зеленски изрази благодарността си към Германия и подписа книгата за посетители в резиденцията.
„В най-трудните дни в модерната история на Украйна Германия доказа, че е наш истински приятел и надежден съюзник, който решително стои рамо до рамо с украинския народ, докато той защитава свободата си и демократичните си ценности“, написа на английски език Зеленски в книгата за посетители.
„Заедно ще победим и ще върнем мира обратно в Европа. Благодаря, г-н федерален президент, за личната ви подкрепа за Украйна и за гостоприемството, и благодаря на германския народ за фантастичната солидарност“, допълни той.
„Слава на Украйна“, написа още Зеленски и добави на немски „Благодаря, Германия“.
В края на посещението на Зеленски в Берлин са планирани консултации в рамките на кабинета по сигурността на Шолц. Освен канцлера, в него влизат министърът на отбраната Борис Писториус, министърът на вътрешните работи Нанси Фезер и министърът на външните работи Аналена Бербок.
От Берлин Зеленски ще отпътува за Аахен, за да получи наградата „Карл Велики“ за приноса си за европейското обединяване.
Това е първата визита на украинския президент в Германия от началото на руската инвазия в страната му. Той пристигна в Берлин тази нощ след посещение в Рим, където имаше срещи с президент Серджо Матарела, с министър-председателката Джорджа Мелони и с папа Франциск, отбелязва Ройтерс.
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание