Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
На 18 април 2023 г. Военна академия „Г. С. Раковски“ ще отбележи Патронния си празник и 111 години от своето създаване. На събитието ще присъстват: заместник- министърът на отбраната Теодора Генчовска, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов, командирът на Съвместното командване на силите, командирите на видовете въоръжени сили и на Съвместното командване на специалните операции; посланици и военни аташета, акредитирани в България; командири на командвания, военни формирования и структури в Министерството на отбраната и Българската армия; ректори на висши училища; областни управители и кметове на общини и населени места; представители на военно-патриотични съюзи и организации; бивши служители, партньори и приятели на Военна академия.
Празничният ден ще започне с тържествен ритуал по поднасяне на венци и цветя пред паметника на патрона на Академията Георги Стойков Раковски.
По случай Празника ще бъдат наградени военнослужещи и цивилни служители от името на министъра на отбраната и началника на Академията.
Ще бъдат връчени удостоверенията и дипломите на заелите през годината академични длъжности „ПРОФЕСОР” и „ДОЦЕНТ” и придобилите образователна и научна степен „ДОКТОР”.
Празничният ден ще завърши с тържествен концерт.
Събитието ще бъде открито за представители на медиите от 9:30 часа на 18.04.2023 г. За повече подробности заповядайте на Празника!
Военна академия „Г. С. Раковски“ е първото висше военно училище в България. Създадена е със Закон на 1 март 1912 г., приет от 15-то Народно събрание. През целия период на своето съществуване, вече 111 години, тя заема своето достойно място в армейския и обществен живот. Военната академия е висше училище с научен престиж и потенциал, огнище на военни знания, символ на националната военна наука и място, където се кове българската военнотеоретична мисъл.
Днес военната Алма матер предоставя специализирано обучение за придобиване на висше образование, следдипломна квалификация и научни изследвания на военнополитическо, стратегическо и оперативно ниво в областта на отбраната и националната сигурност. Тя има грижата да формира бъдещите лидери на Република България – военнослужещи и цивилни граждани, способни да управляват Въоръжените сили и останалите елементи от системата за национална сигурност и отбрана.
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание