Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
Световният ден на Алцхаймер се отбелязва всяка година на 21 септември. На този ден светът концентрира усилията си върху повишаване на осведомеността за болестта на Алцхаймер. Заболяването е сред най-разпространените форми на деменция; набор от разстройства, които нарушават умствената функция. Световният ден на Алцхаймер е идеалната възможност за нас да надигнем глас и да намерим нови начини за борба с ефектите от болестта.
Алцхаймер е форма на деменция, която засяга паметта и нарушава ежедневните функции. Той е отговорен за някъде между 60% и 80% от случаите на деменция. Алоис Алцхаймер, немски психиатър, е първият, който идентифицира болестта, докато лекува германка през 1901 г. Болестта е кръстена на него.
Състоянието често се разглежда като семейна болест поради въздействието, което оказва върху най-близките хора на жертвата. Болестта на Алцхаймер се нарежда сред водещите причини за смърт в Съединените щати. Няма мерки за превенция и няма лечение, дори прогресията на болестта не може да бъде забавена.
Основана през 1984 г., Alzheimer’s Disease International (ADI) е натоварена с подкрепата на жертвите и провеждането на обхват за обучение на хората и ускоряване на съответните политики.
През 1994 г. ADI въведе Световния ден на Алцхаймер в Единбург по време на годишната си конференция на 21 септември, за да отбележи своята 10-та годишнина. ADI координира Световния ден на Алцхаймер и Световния месец на Алцхаймер по целия свят, като работи с организации-членки и асоциации за организиране на събития и повишаване на осведомеността.
Първият „Световен доклад за Алцхаймер“ беше публикуван през 2009 г. на Световния ден на Алцхаймер и оттогава всяка година се издават годишни доклади. Въпреки че въздействието на честването се разпространява, пропуските в информацията и стигматизацията по отношение на деменцията остават проблем. Много хора виждат болестта като естествена част от процеса на стареене.
Вярно е, че напредването на възрастта е сред основните причини за болестта на Алцхаймер, но това не е напълно болест на възрастните хора. Само в Съединените щати има около 200 000 души на възраст под 65 години, които се борят с Алцхаймер.
За да отбележат това събитие, заинтересованите лица и организации могат да участват, като повишат осведомеността и се свържат с националната асоциация на Алцхаймер.
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание