Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
Искането на България Северна Македония да включи българите в Конституцията си е намеса във вътрешните ни работи. В това бе категоричен македонският президент Стево Пендаровски, цитиран от БГНЕС.
По негови думи в България съществуват македонци, но те са български граждани и тяхното право в това отношение трябва да се търси на индивидуално ниво. Ако изчерпят всички законови механизми в България и не получат такова право, тогава се обръщат към Страсбург, посочи той.
„В България има македонци. А ние като държава дали ще им помагаме да търсят правата си – не. Защо не?“, запита Пендаровски и припомни първото правило в международното право, член втори от Устава на ООН, който важи за всички страни по света и гласи: не трябва да има намеса във вътрешните работи на страната.
„Те са български граждани, граждани на Република България. Уверявам ви, че македонската държава на държавно ниво никога не се е опитвала да ги провокира, да им каже – излезте, заявете се, за да им помогнете. Това се решава индивидуално. Ако се чувстваш македонец, ще кажеш. Ако не ти го признаят – отиваш в Страсбург. Това е начинът. Няма как иначе„, подчерта македонският държавен глава.
Пендаровски не казал на премиера Кирил Петков, че искането на България Северна Македония да включи българите в Конституцията си е намеса във вътрешните й работи, защото той не го е потърсил.
Той поясни, че в Македония има българи, но македонските власти носят отговорност за правата им. „Ако им нарушим правата или не са доволни от това как защитаваме правата им, тогава ще отидат в Страсбург, но те са моя грижа, защото са мои, наши граждани. Както аз нямам право и не трябва да казвам „ще дадете права на македонците в България“, така и той (Петков – бел.ред.) няма право да казва дали да включим или не българите в Конституцията. Това е наше суверенно решение“, отсече Пендаровски.
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание