Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
Ако до края на юни ние достигнем 50 % ваксинирани, каквото е целта на ЕС, реално тежка епидемия не може да има.
Ако достигнем 70 %, епидемичното развитие е невъзможно”. Това заяви в ефира на „Здравей, България“ главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.
В четвъртък стана ясно, че общо осем страни, сред които и България, ще получат общо 2 854 654 допълнителни дози ваксина в знак на съпричастност. Доц. Кунчев направи коментар относно добрата новина.
„От тук нататък не липсата на ваксини ще играе роля за изпълнение на ваксинационния план, а желанието на хората да се имунизират“, поясни той.
„Искам да изразя благодарност в три насоки. Първо благодаря на премиера Борисов, който започна тази борба и постави въпроса на достатъчно високо ниво. Второ, благодарности към австрийския премиер, който успя да събере всички тези ръководители и да застане зад идеята.
Благодарности и на португалското председателство, което макар и след трудни преговори доведе докрай това решение. България ще получи близо милион и 300 хиляди дози, които ще дойдат до края на юни.
Имайте предвид, че това е допълнително количество над очакваните доставки. В края на април ще имаме достатъчно ваксини и ще можем да избираме от няколко видове“, увери главният държавен инспектор.
Главният държавен инспектор поясни и какво става в страните, в които имунизацията тече с пълна сила. „Вижте какво става във Великобритания и Израел, които постигнаха много голям процент ваксинирани. Вчера в Лондон няма смъртни случаи, а в Израел така заболеваемостта е най-ниска в света”, коментира доц. Кунчев.
Според него, процентът на ваксинирани у нас ще е такъв, какъвто си го направим. „Може да правим и по 50 000 имунизации на ден, ако има желаещи. Идеята е в края на юни Европа да може да достигне 50 % обхват на ваксинирани”, каза още доц. Ангел Кунчев.
Той коментира и възможността страната ни сама да произвежда ваксини. „Идеята да произвеждаме сами ваксини е реалистична само в рамките на международно сътрудничество. Не сме толкова голяма страна, нямаме чак толкова огромни средства, които да влагаме в инвестиции, които не знаем как ще се изплатят”, смята главният държавен инспектор.
Според главния държавен здравен инспектор, ваксинацията може да стане изискване за започване на работа в определени сфери. „За работещите в социални домове ваксинацията трябва да е задължителна.
Изпратих писмо до социалния министър с молба да обяснят на тези хора колко е важно да се ваксинират. Предлагам това да е предварително условие за започване на работа в такива ключови сфери като болници и домове за възрастни хора”, добави той.
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание