Главен редактор на Любословие.bg. Доктор по научна специалност: 05.11.02 –…
Продължават консултациите при президента Румен Радев за провеждане парламентарните избори в условията на пандемия. В четвъртък държавният глава разговаря с представители на Обществения съвет към Централната избирателна комисия, а следващата среща е с представители на Националното сдружение на общините в България.
На срещата с представителите на обществения съвет към ЦИК Радев заяви, че целта на консултациите е да се намери рационалното решение за провеждане на предизборната кампания и на изборния процес – мерки, които да осигурят висока избирателна активност и да гарантират легитимно избран парламент с високо доверие.
От съвета представиха конкретни предложения за предстоящия вот. Експертите са на мнение, че изборите могат да се проведат в условия на пандемия. Предлагат да не се предприемат законови промени, а с решения на ЦИК да се уреди гласуването на хора под карантина. Според тях не трябва да се гласува по пощата, каквито предложения има. Предлагат също да има възможност броенето на бюлетините да се наблюдава онлайн и по този начин да се гарантира прозрачност на процеса.
„Общественият съвет смята, че е възможно провеждането на избори по време на пандемия. Разбира се, с всичките условности на необходимостта да се вземат сериозни мерки за опазване живота и здравето на хората в секционните избирателните комисии, които непосредствено извършват изборите, и всички други участници в изборния процес. Ако ЦИК вземе решение, че поставените под карантина могат да гласуват с подвижна избирателна кутия, според мен това би било начин да бъде осигурена тази възможност на българските избиратели, които са под карантина“, каза председателят на Обществения съвет към ЦИК Росица Матева.
От съвета предлагат, ако се стигне до промени в Изборния кодекс, след приключване на изборния ден, да се направи заснемане на преброяването на бюлетините, което има възможност да се излъчва в реално време и онлайн. Така ще се избегне струпването на хора, които имат право да наблюдават процеса, в изборното помещение.
По повод на машинното гласуване стана ясно, че устройствата могат да бъдат дезинфекцирани с етилов спирт. От Обществения съвет призовават избирателите да не се притесняват, че машината носи по-висок риск от заразяване с коронавирус, отколкото гласуването с хартиена бюлетина.
Каква е вашата реакция?
Главен редактор на Любословие.bg. Доктор по научна специалност: 05.11.02 – Политология (Публична администрация) с тема на дисертационния труд: Комуникации в процеса на политиките (Изграждане на обществена съпричастност при стратегически публично-частни партньорства). Андрей Велчев е магистър по Политически мениджмънт и публични политики и магистър по Масови комуникации в Нов български университет. Автор е на множество публикации и интервюта, посветени на проблемите на комуникациите, журналистиката, маркетинга и политическите комуникации. Член е на Българското дружество за връзки с обществеността, Съюза на българските журналисти и International Federation of Journalists (IFJ)