Главен редактор на Любословие.bg. Доктор по научна специалност: 05.11.02 –…
30 години след края на Студената война нов световен ред все още не се вижда на хоризонта, пише Die Welt. Стабилността е приключила и днес светът „абсолютно не е готов за кризи и изненади“, казва журналист в немско издание. 30 години след края на Студената война все още не се вижда нов световен ред на хоризонта, пише германският вестник Die Welt. Конфликтът между Изток и Запад породи нещо като „геостратегическа система, основана на контрола над оръжията и правила на поведение, като сдържаност и избягване на изненади“, припомня авторът на статията Майкъл Щюрмер.
„Продължителният ядрен мир обаче приключва веднъж завинаги и няма да е възможно да се установи отново“, казва журналистът от Die Welt. „Стабилността е към своя край“, заявява Щюрмер. Авторът на статията напълно се съгласява с присъдата, която бившият държавен секретар на САЩ Хенри Кисинджър произнесе в настоящето и бъдещето: „Живеем в много тъмни времена“. “Днес светът трябва да се справи с „Америка, преди всичко“, Китай, която се стреми да се превърне в суперсила, Русия, която не се е примирила с края на Съветския съюз, дигиталната революция, изкуствения интелект, надпреварата с оръжията в космоса, климатичните бедствия и липсата на ресурси”, изброява журналистът на германския вестник.
Ситуацията днес е, че светът е „абсолютно неподготвен за кризи и изненади“, подчертава Майкъл Щюрмер. Журналистът от Die Welt припомня как френският президент Еманюел Макрон заяви в сензационно интервю за британското издание The Economist, че в момента човечеството е „на ръба на пропастта“. Превод: В. Сергеев
Каква е вашата реакция?
Главен редактор на Любословие.bg. Доктор по научна специалност: 05.11.02 – Политология (Публична администрация) с тема на дисертационния труд: Комуникации в процеса на политиките (Изграждане на обществена съпричастност при стратегически публично-частни партньорства). Андрей Велчев е магистър по Политически мениджмънт и публични политики и магистър по Масови комуникации в Нов български университет. Автор е на множество публикации и интервюта, посветени на проблемите на комуникациите, журналистиката, маркетинга и политическите комуникации. Член е на Българското дружество за връзки с обществеността, Съюза на българските журналисти и International Federation of Journalists (IFJ)