Главен редактор на Любословие.bg. Доктор по научна специалност: 05.11.02 –…
Отбелязваме 110 години от провъзгласяване на Независимостта на България. 22 септември 1908 година е денят, в който княз Фердинанд, управляващ дотогава васалното на Османската империя Княжество България, прочита подписания от него и от правителството на Александър Малинов манифест. Това става в църквата „Св. Четиридесет мъченици“ във Велико Търново.
С този акт българската държава отхвърля политическата и финансовата си зависимост от Османската империя, наложена ѝ от големите европейски държави с Берлинския договор тридесет години по-рано. Княз Фердинанд приема титлата „цар на България“. Година по-късно Високата порта признава независимостта на България, а след това същото правят и останалите държави.
Мястото, което Фердинанд избира, за да провъзгласи Независимостта, не е случайно. Манифестът е прочетен в църквата „Св. Четиридесет мъченици“ във Велико Търново, за да се подчертае приемствеността с Втората българска държава.
Обявяването на Независимостта е най-високият връх в политическото самоосъзнаване и самоопределение на българската нация в годините след Освобождението. Издига се международният авторитет на страната ни и тя се превръща в равноправна на другите държави.
Денят на независимостта е обявен за официален празник от парламента на 10 септември 1998 година. Днес в цялата страна се провеждат официални чествания и тържества, а във Велико Търново бе направена възстановка на случилото се на 22 септември през 1908 година.
В деня, в който България чества 110-ата годишнина от независимостта си, в църквата „Свети 40 мъченици” във Велико Търново беше направена възстановка на събитията, случили се там през 1908 г., съобщава NOVA. Актьор, влязъл в ролята на княз Фердинанд, прочете Манифеста за обявяването на независимостта на страната ни.
Любословие по медии
Каква е вашата реакция?
Главен редактор на Любословие.bg. Доктор по научна специалност: 05.11.02 – Политология (Публична администрация) с тема на дисертационния труд: Комуникации в процеса на политиките (Изграждане на обществена съпричастност при стратегически публично-частни партньорства). Андрей Велчев е магистър по Политически мениджмънт и публични политики и магистър по Масови комуникации в Нов български университет. Автор е на множество публикации и интервюта, посветени на проблемите на комуникациите, журналистиката, маркетинга и политическите комуникации. Член е на Българското дружество за връзки с обществеността, Съюза на българските журналисти и International Federation of Journalists (IFJ)