Главен редактор на Любословие.bg. Доктор по научна специалност: 05.11.02 –…
Ето, мен ме няма – този, който протяга ръце към стола на г-н Цацаров. Моят призив е реформирайте прокуратурата, ликвидирайте безконтролността на главния прокурор. Сега г-н Цацаров може да го направи или да обясни за какво му е тази безконтролност. Това коментира в студиото на „120 минути” правосъдният министър в оставка Христо Иванов.
Иванов призова Цацаров да каже за какво ще използва безконтролността си: за да разследва тези, които стоят зад пирамидата КТБ или за да не обяснява как банката е била съборена; за да разследва скандала „Яневагейт“ или за да може да се извади извън кръга на проверяваните без да каже защо.
„Ние отключихме адски важни процеси – аз дойдох в името на тази кауза, не дойдох, за да си поиграя на министър и да си го запиша в професионалната биография”, категоричен беше Иванов. Той посочи, че в края на престоя си в правителството е видял засилена ангажираност по проблемите на независимостта както от редови магистрати, така и от страна на председателя на ВКС Лозан Панов.
Министърът в оставка подчерта, че решението му да се оттегли от правителството е лично и е в резултат на оценката му, че няма ресурс за по-нататъшни реформи. По този повод Христо Иванов благодари на премиера Бойко Борисов за това, че откровено му е казал докъде могат да стигнат възможните действие – „дотам, докъдето може да се получи съгласието на г-н Цацаров”.
По думите му тепърва предстоят по-важните промени в Закона за съдебната власт, но парламентът е преобърнал собствената си позиция даже за първата стъпка, която са конституционните промени, призивите за разследване на СРС скандала „Яневагейт” са предизвикали бурна реакция, а „Сотир Цацаров влезе в ролята на лидер на статуквото в съдебната власт”.
„Реформата на прокуратурата е една от основните цели на съдебната реформа – искаме да постигнем много неща, но най-вече искаме независима съдебна власт, която да пребори корупцията по високите етажи на властта”, подчерта Иванов.
По думите му за тази цел обвинителите трябва да са по-мотивирани, а в действията им да има повече отчетност, тъй като до момента осъдени политици няма, както няма и наказани прокурори за провали по дела с висок обществен интерес. „Или в съдебната зала има успех, или, ако няма успех, за това има обяснение” – така според Иванов гражданите си представят работещата съдебна система.
Той подчерта, че е влязъл в правителството като експерт и си тръгва като такъв, но за реформаторския потенциал на наследника му ще може да се съди по това доколко ще предприеме конкретни действия за ограничаването на корупцията на най-високо ниво.
bTV, „120 минути“
Каква е вашата реакция?
Главен редактор на Любословие.bg. Доктор по научна специалност: 05.11.02 – Политология (Публична администрация) с тема на дисертационния труд: Комуникации в процеса на политиките (Изграждане на обществена съпричастност при стратегически публично-частни партньорства). Андрей Велчев е магистър по Политически мениджмънт и публични политики и магистър по Масови комуникации в Нов български университет. Автор е на множество публикации и интервюта, посветени на проблемите на комуникациите, журналистиката, маркетинга и политическите комуникации. Член е на Българското дружество за връзки с обществеността, Съюза на българските журналисти и International Federation of Journalists (IFJ)