Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
Ротацията, Шенген, регулаторите и борбата с корупцията бяха основните теми, за които премиерът Николай Денков говори днес по време на живо излъчване във Фейсбук, в което отговаря на въпроси на граждани и медии. Откакто правителството встъпи в длъжност на 6 юни миналата година министър-председателят всеки месец отговаря на въпроси, задавани в социалната мрежа.
В края на днешния разговор Денков посочи, че март месец отново ще го направи и ще даде отчет за свършеното през деветте месеца, в които той е премиер. Следващият месец се очаква Николай Денков и вицепремиерът и министър на външните работи Мария Габриел да направят ротация и министър-председател до края на годината да бъде Габриел.
Ротацията
Най-лесно може да се направи ротацията, ако стана външен министър, заяви Николай Денков. Премиерът и външният министър имат особена роля във всяко едно правителство. Това са хората, които контактуват най-вече с държавните ръководители и с международните представители на всички други държави. Поради това те са тези, които работят заедно или се сменят един с друг, когато има някаква такава смяна, посочи Денков.
„Представете си сега, че сложим друг човек, след девет месеца, ако пак правим ротацията, както се опитваме да направим, за да има стабилност, това означава, че аз ще съм се откъснал в това време и ще трябва да влизам отново в тази тематика, вместо през цялото време да бъда вътре в нея при обсъжданията на ЕС и други подобни формати“, каза Николай Денков.
Съставът на кабинета
Министрите трябва да си вършат работата и да нямат партийни пристрастия, заяви Денков. Трябва да престанем с това партийно деление, ако искаме да работим заедно. Ако не се справят министрите, трябва да си тръгнат по професионални причини, заяви премиерът. ГЕРБ доста заблуждава публиката, че те нямат никакво отношение към състава на Министерския съвет, това не е така, каза премиерът. Още като се съставяше кабинетът, ние сме обсъждали кои са възможните лица. Част от хората, които сега са в Министерския съвет, са предложени от Мария Габриел, посочи той. По думите му, твърдението, че ГЕРБ има само Мария Габриел, не съответства на истината.
Шенген
С Австрия не се водят преговори, обсъждаме с Европейската комисия (ЕК) какви да бъдат следващите стъпки. Така премиерът Николай Денков отговори на въпрос има ли напредък в преговорите за приемането на България в Шенген и по суша. Този процес e координиран от представители на ЕК и заради това разговорите са основно с тях, обясни Денков. По думите му единствената съпротива идва от няколко политици в Австрия, които имат право да вземат това решение. България има подкрепа от всички останали държави, добави той. Това е решение, което е извън контрола на българските власти, заяви премиерът.
Борбата с корупцията
Изобщо не сме спрели да се борим с корупцията и успяхме да свършим доста работа в рамките на това, което може да направи едно правителство, заяви Денков. За да се докаже, че един човек е корумпиран, трябва следствието и прокуратурата да свършат своята работа и накрая всичко да завърши с присъда в независимия съд. След като бъде подаден сигнал от министри и съответните правителствени органи, оттам нататък щафетата се поема от други органи, които са извън изпълнителната власт, които трябва да довършат работата, обясни премиерът.
Регулаторите
Отчитам като рисково забавянето в избора на регулаторите, каза Денков. От няколко месеца се води разговора между партийните лидери какви да бъдат правилата, по които да се избират хората в регулаторните органи, каза премиерът. По думите му тази дискусия в момента се ускори и има варианти как да се подходи. Смятам за правилно да се действа, както действахме и ние с министрите – всеки да може да предлага, да има обсъждане и накрая да има съгласие между различните участници в процеса, че тези хора са експерти и имат съответните качества, коментира той.
Доходите
Увеличението на доходите за последните 12 месеца е три пъти по-голямо от увеличението на инфлацията, каза премиерът. Доста бързо работим по нарастване на доходите и намаляване на неравенствата на държавата. Тръгваме от ниска база, трябва време, но има съществен напредък, обясни премиерът.
Еврозоната
По отношение на еврозоната ние сме отличници по три от четирите показатели, които имат значение – фиксираният курс на лева към еврото, външният дълг, който е един от най-ниските в еврозоната и дефицитът, който винаги е бил в рамките на критериите от Маастрихт, обясни Денков.
Единственият показател, по който имаме проблем, това е инфлацията, каза премиерът. По думите му това е свързано най-вече с външни причини, а инфлацията в България е една от най-ниските.
Върнати мигранти
На въпрос за върнатите в България мигранти по Дъблинското споразумение Николай Денков припомни, че тази информация беше изнасяна няколко пъти публично и че през миналата седмица той отговаря на въпроси в парламента по темата.
„Всичко, което казах там е точна информация, всичко друго, което се казва от лидери на опозицията, е опит да се заблуждават и да се плашат хората и няма нищо общо с действителността“, заяви премиерът. Денков посочи, че приемаме някаква бройка, но също и връщаме в държавите на произход, така че през тези години от 2007 г. досега има някаква динамика, която не е довела до никакви сериозни проблеми в България. Бройките са между няколко десетки в някои от годините до няколко стотици в други години, каза Денков.
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание