Сега четете
Български учени, част от 32-рата антарктическа експедиция, определят къде НИК 421 да пуска котва, за да се събират проби

Български учени, част от 32-рата антарктическа експедиция, определят къде НИК 421 да пуска котва, за да се събират проби

Екип български учени, част от 32-рата антарктическа експедиция, засичат дълбочини и географски координати, като по този начин ще определят къде през следващите дни военният научно-изследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“ – НИК 421 да пуска котва, за да се събират проби със сондата и дъночерпател. Координатите се засичат от доц. Любомир Кендеров (хидробиолог) и доц. Райна Христова (морски геолог) .

 

Командирът на НИК 421 к-н II ранг Николай Данаилов, заедно с Камен Недков командир на Българската антарктическа база (БАБ), Елка Василева (лодкар на БАБ), геологът Калин Найденов, морският биолог Марк Ървайн, доц. Любомир Кендеров (хидробиолог), проф. Елиза Узунова (ихтиолог и хидро биолог) и доц. Райна Христова(морски геолог) планират следващите точки, от който е необходимо да се вземат проби.

 

*****

 

По време на 32-рата българска експедиция до Антарктида Българската телеграфна агенция (БТА) публикува видеоинтервюта с български антарктици. БТА представя и всички научни проекти с видео, снимки и текстови материали, подготвени съвместно с учените преди заминаването им.

 

Вижте и

Рубриката „България – Антарктида: Корабният дневник на БТА“ дава подробна информация за цялото плаване на кораба „Св. св. Кирил и Методий“ до Антарктида и обратно, за престоя му там, както беше по време на историческото първо плаване до Ледения континент през 31-вата експедиция в края на 2022 г. и началото на 2023 г. Тогава само БТА имаше кореспондент на борда – Константин Карагьозов, който предаваше новини за всеки от 127-те дни на експедицията в текст, видеоматериали и снимки. През юни БТА издаде на български и английски език брой на списание ЛИК „До Антарктида и назад под български флаг“, посветен изцяло на историческата експедиция.

 

Цялата информация на БТА за българските научни изследвания на Антарктида и подпомагането им от българския военен научноизследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“, както и другите дейности на българската антарктическа база, отново е достъпна и за всички медии на български и на английски език на интернет страницата на агенцията в разделите „България – Антарктида: Корабният дневник на БТА“ / „Bulgaria – Antarctica: BTA’s log“.

Каква е вашата реакция?
Много ми хареса
0
Не ми хареса
0
Не съм сигурен
0
Развълнувах се
0
Вижте коментарите (0)

Напиши коментар

Вашият мейл адрес няма да бъде публикуван.

Нагоре