Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
Изявлението ѝ бе по повод авария в дома на картините през февруари. Инцидентът довел до увреждане на безценни творби на велики български художници като Иван Мърквичка, Владимир Димитров-Майстора, Сирак Скитник, Дечко Узунов и др. Прокуратурата разследва Националната галерия за непредпазливост или дефекти в конструкцията на сградата, довели до повреди на картини със статут на национално богатство.
По първоначална информация 251 картини, стопанисвани от галерията, са били повредени или унищожени. Министърът на културата Крьстю Крьстев потвърди, че наистина има повредени платна, но не уточни какъв е броят им.
„Не чувствам вина за повредените картини. Аз не съм строител и даже не бях директор на Националната галерия, когато се е приела сградата с вероятни дефекти в конструкцията“, каза Бубнова, която е избрана за директор на Националната художествена галерия през ноември 2021 г.
По думи на шефката на галерията информацията, че 251 картини са увредени, далеч не отговаря на истината.
„След аварията през февруари установихме лека повреда върху 43 платна. Още тогава Националната галерия и Министерството на културата публикуваха информацията, с която разполагахме в този момент“, категорична е Бубнова.
Някои от картините вече са реставрирани, други са такъв процес.
Към днешна дата се извършват следствени досъдебни действия от страна на прокуратурата, които разследват непредпазливост или дефекти в конструкцията на сградата и на този етап няма обвинения.
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание