Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
В църковните и в научните среди се знае много за делото на отец Неофит Рилски, за неговия живот, но не е така в обществото, каза на пресконференция в Националния пресклуб на БТА в Благоевград игуменът на Рилската света обител Негово преосвещенство Адрианополският епископ Евлогий.
Пресконференцията е по повод националните чествания по случай 230 години от рождението на Неофит Рилски, които са под патронажа на Негово Светейшество Неофит патриарх Български и митрополит Софийски.
В допълнение на думите си епископ Евлогий цитира пасаж от два учебника – „Човекът и обществото“ за трети клас и „История и цивилизация“ за седми клас. В първия това, което пише за отец Неофит Рилски, е следното: „Първият български глобус, направен от Неофит Рилски – първият учител в Габровското училище“. В учебника за седми клас той се споменава във връзка с Габровското училище с едно изречение: „За главен учител габровци поканват известния просветител Неофит Рилски“.
Това е цялата информация, която намерих в учебниците до седми клас за този велик българин и духовник, отбеляза епископ Евлогий и допълни, че счита инициативата за честване на 230 години от рождението на Неофит Рилски за изключително важна, „за да си спомним за тази личност, да я почетем и да не спрем дотук, а да продължим да я показваме като ярък пример за това какво е направил един велик българин за нашата нация“.
Организатори на честванията са Светият Синод на Българската православна църква, Неврокопска света митрополия, Югозападен университет „Неофит Рилски“, Рилската света обител, както и общините Благоевград, Банско, Кюстендил, Самоков, Габрово, Копривщица, Сандански и Казанлък.
Епископ Евлогий изрази благодарност, че инициативният комитет своевременно се е свързал с Рилската света обител, която заема достойно място в честванията, посветени на 230 години от рождението на Неофит Рилски. „През Възраждането и през всички епохи от създаването на българската държава винаги са били издигани определени личности, които са били водещи в живота на страната ни“, допълни той и посочи, че най-много са те в периода на Възраждането, а един от най-големите и видни представители е йеромонах Неофит Рилски.
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание