Обири, грабежи и набези все по-често съпровождат празниците. В поредицата от почивни дни масово собствениците отиват на почивка, а след връщането си заварват жилищата си обрани. Най-често крадците тарашат за пари и ценности, но често оставят след себе си сериозни щети, казват от полицията и посочват, че в треската за пазаруване, обраните по молове и базари, не са рядкост. Затова от Министерство на вътрешните работи обявиха, че предприемат безпрецедентни мерки за сигурност в цялата страна. Над 11 000 полицейски екипа ще осъществяват денонощно наблюдение, с фокус върху превенцията на пътни инциденти и защитата на имуществото на гражданите, заявиха пред “Труд news” от ведомството. В София получават сигнали средно за по два обира на ден. Инспекторът в “Криминална полиция” към СДВР Елена Кръстева посочи, че при имоти с видеонаблюдение често реакцията за пристигане на патрул на място е по-бърза.
Ако собствениците получат сигнал от приложението, на което следят камерите си, че има движение и подадат сигнал, шансът полицаите да пристигнат навреме и да хванат крадците е по-голям”, каза тя и уточни, че има случаи, при които престъплението е извършено в присъствието на живеещите в имота, докато собствениците спят.
Въпреки че домовете се заключват прецизно, ключари твърдят, че бравата обикновено не затруднява апашите. Андрей Сапунджиев от Националния съюз на ключарите обясни, че най-лесни за отключване са китайски и турски патрони с дупчици, или т. нар. ямкови брави. Времето за отварянето им със шперц е точно толкова, колкото и с истинския ключ. Сапунджиев посочи още, че ключалките от касов тип нямат нищо общо с трезорните врати, въпреки че създават усещане за сигурност. По думите му целта на по-скъпите и сигурни ключалки е не да бъдат неразбиваеми, а да забавят крадците. Той съветва да се подсилят не само вратите, но и прозорците.
“За да се постигне максимално добро заключване, има няколко компонента. Освен патронът, който трябва да е хубав, може да се сложи и т. нар. бронировка, която предпазва и бравата, и патрона”, заяви експертът по ключова сигурност Ерик Борисов. Той обясни и как да се предпази автомобилът от това да бъде копиран сигналът при безключовото палене. По думите му защитата за тях е калъф. “Когато ключът се сложи в него, той защитава сигнала и не може да бъде копиран”, посочи експертът.
От МВР съветват при пътуване да не се тагваме в социалните мрежи, да предупредим само близки за отсъствието си. По възможност да не носим крупни суми в себе си на места със струпвания от хора.