Зачестилите инциденти напоследък повдигат въпроса доколко играчките на децата ни са безопасни за игра
Когато става въпрос за играчки, особено тези, предназначени за най-малките деца, безопасността и използваните материали са от първостепенно значение. Големите фирми за производство на играчки влагат огромен ресурс за проучвания и качествени материали, но има и такива, които предпочитат да предлагат стоки на по-ниска пазарна стойност за сметка на качеството. Обществена тайна е, че има държави с доста нисък качествен контрол на произвежданите стоки, но това не им пречи да заливат пазара с некачествена и често опасна продукция.
Много е важно да се проверяват играчките още преди да са попаднали в ръцете на потребителите. Проверки у нас и по света често установяват, че не малко играчки съдържат токсични вещества като фталати, олово или ВРА, които са изключително вредни за подрастващите.
Като грижовни и отговорни родители, желателно е при избора на поредната играчка да се уверим, че отговаря на международните стандарти за качество и безопасност. Маркировки като СЕ или ASTM показват, че играчката е преминала необходимите тестове за безопасно ползване. Играчките за децата до 3 години минават през допълнителни и много прецизни тестове със специална екипировка. Затова трябва да се избягват прекалено евтини продукти и да се подбират внимателно магазините, от които пазаруваме за децата си.
Опасно е да има прекалено дребни или лесно разглобяеми елементи, защото могат да бъдат погълнати за миг и родителите да не разберат с дни, а последиците могат да бъдат и фатални. Отговорността за безопасност на играчките е на всички – производители, вносители, търговци и родители. Родителите трябва да търсят символи и маркировки, а търговците нямат право да променят никаква информация, свързана с продукта или да лепят отгоре етикети. При констатирано нарушение, клиентите могат да поискат обезщетение или да си търсят правата в съда.
Постоянният надзор също е от съществено значение за здравето и качествения живот на подрастващите
Желателно е да се проверяват и старите играчки за повреди или износване на материалите, защото при тях има висок риск от наранявания и са опасни както за децата, така и за домашните любимци.