Главен редактор на Любословие.bg. Доктор по научна специалност: 05.11.02 –…
Oт какво се разболяваме днес, промениха ли се симптомите на COVID-19 и защо в страната се завърнаха позабравени вируси? Как да се лекуваме от новите варианти на коронавируса? Съвети по темата в студиото на NOVA даде инфекционистът доцент Трифон Вълков.
„Очакваше се COVID-19 да се завърне в малко по-студените месеци на годината и очаквано, разбира се, да се повиши заболеваемостта. Това обаче не се случи, и прогнозите на институциите в Европа, следящи динамиката на вируса – не се сбъднаха. Сегашните разпространени варианти на коронавируса не следват този цикъл и респективно отчитаме не само в България, но и в Европа, повишаване на броя на болните малко по-рано от очакваното“, обясни доктор Вълков.
По думите му това е „един пример, че вирусите са непредвидими“. „Да си болен от COVID-19 днес означава, че в един огромен процент от случаите, това са хора, които под една или друга форма са потърсили лекарска помощ. Тоест те са развили някаква симптоматика, което означава, че има още по-голям брой хора, които по една или друга причина може да са влезли в контакт с някакъв източник на тазо инфекция, да са се заразили с този вирус, но да не са проявили симптомите“, подчерта той.
Според него „вирусите наистина стават много по-заразни, но има и нещо, което не трябва да ни плаши“. „Успокоителното за нас е, че следвайки тенденцията – вирусът да става все по-заразен, мутирайки, придобивайки способността да се предава по-лесно от човек на човек, това върви ръка за ръка и с невъзможността той да генерира тежък, възпалителен отговор. Тоест вирусът става по-лек като клинична картина, протичаща в човешкия организъм. Защото не се активира толкова силно, което е вредно за самия него – по този начин преустановява собственото си предаване от човек на човек“, обясни инфекционистът.
И допълни: „Симптомите са като при една по-леко протичаща инфекция на горните дихателни пътища. Първо температура, запушен нос, развитие на катарален симптом на горните дихателни пътища, сухота в гърлото и първоначално суха кашлица, която преминава във влажна. Един от най-запазените симптоми е леката отпадналост, за която съобщават повече от половината пациенти“, заяви доцент Вълков.
Каква е вашата реакция?
Главен редактор на Любословие.bg. Доктор по научна специалност: 05.11.02 – Политология (Публична администрация) с тема на дисертационния труд: Комуникации в процеса на политиките (Изграждане на обществена съпричастност при стратегически публично-частни партньорства). Андрей Велчев е магистър по Политически мениджмънт и публични политики и магистър по Масови комуникации в Нов български университет. Автор е на множество публикации и интервюта, посветени на проблемите на комуникациите, журналистиката, маркетинга и политическите комуникации. Член е на Българското дружество за връзки с обществеността, Съюза на българските журналисти и International Federation of Journalists (IFJ)