Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
Д-р Мина Апостолова е специалист дерматолог в Пловдив. Извършва прегледи, диагностика и консултации на пациенти с кожни, венерологични, гъбични, кожно автоимунни болести (акне, косопад, екзема, алергии, гъбички по нокти, крака, кожа, витилиго и псориазис) както и профилактика и диагностика на ракови заболявания на кожата. Д-р Апостолова взема кожни биопсии, извършва дерматоскопия на бенки и всички видове кожни образования. Предлага биологична терапия на пациенти с псориазис и атопичен дерматит. Извършва всички видове инжекционни и естетични процедури.
Д-р Апостолова, как можем да помогнем на кожата си след зимния период, за да я съживим и да изглеждаме по-свежи и по-добре?
– През март-април започва периодът на така нареченото „активно слънце“ и този период ще продължи и през топлите есенни дни. Свободните радикали се активизират и атакуват изтощената през зимата кожа. За да се поддържа епидермалната бариера, отслабена от доскорошните неблагоприятни условия, в този период тя вече се нуждае от масла, витамини и серамиди.
На първо място – трябва да сменим козметичните продукти и да започнем да използваме такива с по-леки текстури. Найбързият и лесен начин да подготвим кожата е да направим няколко процедури с леки повърхностни пилинги. Те ще премахнат натрупания слой мъртви клетки, ще стимулират по-бързото им обновяване, ще избистрят тена и ще възвърнат свежестта и тонуса на кожата.
Добре е лицето редовно да се почиства с тоалетно мляко и мицеларна вода
Гъстите, по-тежки и мазни кремове вече не са подходящи за сезона, особено ако кожата на лицето е мазна. Задължително е изборът да са продукти, които съдържат комплекс от витамини и антиоксиданти. Например добавеният витамин В5 осигурява дълбокото проникване на влагата, стимулира и успокоява кожата, а витамин С е страхотен антиоксидант, който я предпазва от вредните влияния на околната среда. Ретинолът, или витамин А, се счита за една от най-ефективните съставки за борба срещу бръчките. Той ускорява естественото обновяване на кожните клетки и дълготрайно забавя процесите на стареене. Хиалуроновата киселина пък спомага за запазването на влагата и еластичността на кожата. Като цяло през пролетта трябва да залагаме на козметични продукти с по-леки текстури – тоалетно мляко и мицеларна вода. За водния баланс е добре да се ползват хидратиращи кремове и почистващи лосиони, гелове и ексфолианти. SPF кремовете са задължителни. Ако и през зимата сте ги ползвали, което е много добър вариант, пролетта е моментът да преминете към по-висок защитен фактор – не по-малко от 15-30-и.
– Често най-много грижи се полагат за лицето и ръцете, а пренебрегваме тялото и косата.
– Грижата за кожата на тялото не трябва да се пренебрегва. Тя също се нуждае от ексфолиране и добра хидратация, тъй като горещите душове през зимата, климатиците и парното са намалили влагата в нея и на места се получават неприятни загрубявания и залющвания. Най-често това са лактите, коленете и петите. Както лицето, така и тялото се нуждаят от овлажняващи продукти, обогатени с витамини и антиоксиданти. За кожата на цялото тяло е препоръчително то да се хидратира и вътрешно.
Затова е добре да се увеличи приемът на вода през следващите горещи месеци. Приемът на 1,5 до 2 литра вода на ден стимулира правилното функциониране на метаболитните процеси в тялото. Водата помага за изхвърлянето на токсините и за заздравяването и подмладяването на кожата. След само няколко дни промяната ще е видима – кожата ще бъде посвежа и с по-сияен тен.
– Храната оказва ли влияние? Трябва ли да променим и храненето след зимния период?
– Пролетта е подходяща за детокс на организма, а това неизбежно се отразява и на външния ни вид. Това може да се постигне със свежи плодове, пресни зеленчуци, студени фрешове и вкусни салати, течни храни, плодови и зеленчукови смутита. Така ще се стимулира както тонусът на тялото, така и свежестта и здравината на кожата. Тежките тестени закуски, които обичаме да си хапваме през зимата, е добре да се заменят с мюсли, овесени ядки с ягоди, ябълки или други сезонни плодове.
Храненето през деня трябва да е по-леко. Подходящи са риба, зеленчуци, ядки. Пролетта е богата на лапад, коприва, спанак и маруля, които са източник на витамини и полезни вещества, от които тялото има нужда след зимата. Витамините в менюто ще се отразят както на свежия вид на кожата, така и на здравината и блясъка на косата, което е още една причина да се чувстваме чудесно през пролетта.
– Какви практични препоръки можете да дадете за пролетта, която последните години много бързо преминава в лято?
Тъй като денят става подълъг, а слънчевите лъчи – посилни, не е достатъчно да се нанася крем с фактор по-малък от 25. Той трябва постепенно да се увеличава и да се нанася по-често – през 2-3 часа. Това се отнася особено за хора с по-светла и чувствителна кожа. С възрастта започват да се появяват и тъмни петна, които чисто емоционално потискат много дами.
За тях високият фактор е задължителен. Същото се отнася и за хората с лунички, които се увеличават и засилват цвета си от слънцето. Много важно е да се консултирате каква козметика да ползвате в зависимост от типа кожа и коса. За хората с проблемна кожа в аптеките се предлага достатъчно медицинска козметика на водещи фирми.
Да не забравяме и мъжете – те също не трябва да пренебрегват грижата и защитата на кожата.
Неслучайно много брандове предлагат специална мъжка козметика.
Най-важни обаче са децата, чиято кожа е най-нежна и чувствителна. В топлите дни откритите части на тялото им са повече и слънчевите лъчи нерядко предизвикват изгаряния и алергии. За тях грижата за кожата е изключително важна да бъде целогодишна.
Не на последно място – използвайте всяка възможност да излизате сред природата. Избягвайте мръсния въздух, който особено в градовете не влияе добре върху кожата ни. Чистият въздух, съчетан с разходки и леки упражнения, ще подобри кръвообращението и ще придаде по-свеж и здрав вид на лицето.
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание