Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ) избра на 24 януари 2024 г. за български съдия в Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ) проф. д-р Диана Ковачева, омбудсман на Република България и преподавател по международно право и международни отношения в Юридическия факултет на Университета за национално и световно стопанство (УНСС), в катедрата „Международно право и право на ЕС“. Това съобщи днес пресцентърът на висшето училище.
Съдиите в Европейския съд по правата на човека се избират от ПАСЕ от трима кандидати, номинирани от всяка държава, която е ратифицирала Европейската конвенция за правата на човека. Мандатът на съдия в Европейския съд по правата на човека е деветгодишен и трябва да започне до три месеца след избора.
Проф. д-р Диана Ковачева спечели мнозинство със 115 гласа от общо 214 гласа и 201 действителни пред другите български кандидатури – Галя Вълкова (с 73 гласа) и Драгомир Йорданов (с 13 гласа).
„Приемете моите и на цялото ректорско ръководство поздравления по повод избирането Ви за български съдия в Европейския съд по правата на човека. За нас е чест, че през всичките години, в които авторитетно представяхте страната ни като експерт в Съвета на Европа, министър на правосъдието, изпълнителен директор на асоциацията „Прозрачност без граници“ и омбудсман на Република България, Вие нито за миг не пренебрегнахте своята дейност на преподавател по международно и хуманитарно право в Юридическия факултет и по международна правна рамка по ядрена сигурност към Международната програма по ядрена сигурност на Университета за национално и световно стопанство. Уверени сме, че Вашата изключителна експертиза, вашият богат академичен и управленски опит ще спомогне за успешната Ви дейност като български съдия в Европейския съд по правата на човека“, отправи поздравление ректорът на университета проф. д-р Димитър Димитров.
Ръководството на Юридическия факултет също поздравява проф. д-р Диана Ковачева. Колегите й отбелязват, че този избор е международно признание за нейните високи професионални и морални качества. Те се надяват да продължат съвместната работа, независимо от новите й отговорности, и това да допринесе още повече в обучението на студентите, черпейки от първоизточника по темите за правата на човека.
Още вчера ръководителят на пленарното заседание съобщи за избирането на Диана Ковачева от Парламентарната асамблея на Съвета на Европа за български съдия в Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ).
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание