Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
България ще се отнесе към белгийското председателство с отговорност – да бъде конструктивна по теми, които са важни за страната, но важни и за европейското единство и европейската сила, и амбиция, защото България има опит в определени области, които ще дадат добавена стойност на тези европейски амбиции да се реализират по-бързо и да носят полза на всички граждани. Това каза вицепремиерът и министър на външните работи Мария Габриел по време на Конференция за началото на белгийското председателство на Съвета на Европейския съюз (ЕС).
Белгия пое от 1 януари за 13-и път председателството на Съвета на ЕС. Много ясно беше написано в последното споразумение, което имахме по време на испанското председателство, че през 2024 г. трябва да бъдем способни да фиксираме датата за премахването на проверките на сухопътните граници, обясни министърът. Всички можем да спечелим, ако Шенген е добре функциониращ, добави тя.
По думите ѝ отстояването на върховенството на закона и демокрация е крайъгълен камък за правителството и България ще остане много силно ангажирана с тази тема. Не бива да приемаме демокрацията за даденост, смята Габриел.
Темата за правата на жените ще бъде от изключителна важност. България е шампион в Европа по отношение на брой жени в информационни и комуникационни технологии. Имаме още какво да направим в определени сфери, коментира вицепремиерът.
България ще продължи да подкрепя Украйна, докато е необходимо, заяви още Мария Габриел. Според нея, борейки се за Украйна, защитаваме ценностите на ЕС и сигурността ни.
Ще очаквам дебата, свързан с бъдещето на Европа и разширяването. За разширяването трябва да продължим да изпращаме политически сигнал, че мястото на тези държави е в Европа и ако Европа не е там, други ще бъдат, посочи Габриел.
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание