Сега четете
Нургюл Салимова е 4-а в света на бърз шахмат

Българката остана на половин точка от медалите на първенството в Самарканд

Нургюл Салимова постигна нов впечатляващ успех, след като се класира на 4-о място на световното първенство по ускорен (рапид) шахмат в Самарканд (Узб). 20-годишната вицешампионка от Световната купа остана само на половин точка от медалите, като постигна общо 7 победи и две ремита в 11-те си партии.

Нургюл започна последния ден на първенството с реми срещу Александра Горячкина (Рус), която през август 2021 г. постигна четвъртия най-висок рейтинг ЕЛО в историята на женския шахмат – 2611. След това победи с белите Лу Мяои (Кит) и остана в зоната на медалите преди финалния, 11-и кръг.

В последната партия Салимова влезе с актив от 7.5 т., колкото имаха още 4 шахматистки, разделящи 3-7-о място. Съперничка на българката бе именно една от тези четири – Джай Мо (Кит), която имаше и правото на първия ход с белите. След оспорвана битка двете се съгласиха на реми на 52-ия ход и така завършиха с актив от по 8 т.

Същевременно двете лидерки (с по 8 т.) преди последния кръг Анастасия Боднарук (Рус) и Лей Тиндзие (Кит) направиха криминално бързо реми след само три (3!!!) хода, което устройваше и двете, осигурявайки им краен актив от 8.5 т. и сигурни медали.

Малко след това обаче световната шампионка на рапид от 2019 г. Хумпи Конеру (Инд) спечели своята партия с Катерина Лагно (Рус) и също събра 8.5 т., изравнявайки се с Боднарук и Лей. По допълнителни показатели обаче Конеру изпревари и китайката, и рускинята, които останаха съответно втора и трета.

С по 8 т., колкото Нургюл Салимова, приключиха участието си още само три шахматистки – Джай Мо, Валентина Гунина (Рус) и настоящата световна шампионка по класически шахмат Дзю Уъндзюн (Кит). Но по допълнителни показатели именно българката бе класирана най-напред – на 4-о място, следвана от Мо, Гунина и Дзю.

Така Нургюл постигна най-доброто си класиране на световно първенство по рапид шах при жените, „гарнирано“ и с чек за $15 000 от наградния фонд ($150 000). Първите три получават съответно $40 000, $30 000 и $20 000.

Антоанета Стефанова загуби първите си две партии за деня – от Лу Мяои (Кит) и Дженифър Ю (САЩ). Третият ѝ противник бе Умида Омонова (Узб) и бившата световна шампионка успя да я победи, с което завърши с втория най-добър актив от българките – 6.5 т., което ѝ отреди 29-о място.

Гергана Пейчева постигна две победи с белите фигури – над Гюлрукбегим Тохирджонова (САЩ) и Бела Хотенашвили. В последната партия обаче отстъпи с черните пред Динара Вагнер (Гер) и приключи първенството с 6 т., като е 46-а в крайното класиране.

Вижте и

Надя Тончева отстъпи в началото на състезателния ден пред Александра Костенюк (Швейц), а след това победи Софио Гветадзе (Груз) и Варвара Полякова (Рус), за да завърши също с 6 т. и 52-ро място от всички 117 участнички.

При мъжете Иван Чепаринов загуби първата си партия за деня от индиеца Аржун Еригаси и остана без шанс за призово класиране. След това той направи реми с Левон Аронян (Арм) и Владислав Артемиев (Рус).

В последния кръг Чепаринов победи Алишер Сулейменов (Каз) и приключи с 8.5 т., които му отредиха 16-о място в крайното класиране сред общо 202-ма участници.

Шампион за втора поредна година стана Магнус Карлсен. Норвежецът събра 10 т. от 14 възможни и взе еднолично титлата, следван от Владимир Федосеев (Рус) с 9.5. Сред 12-те шахматисти с актив от 9 т. най-добри допълнителни показатели има Ю Янги (Кит), който взе бронзовия медал.

Утре в Самарканд започва и световното първенство по блиц шахмат (време за мислене по 3 минути на партия, за разлика от 15-те минути на рапид). То ще е в два дни, като към нашия дамски отбор се присъединява и 19-годишната Белослава Кръстева.