Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
Екип от над 70 експерти работи по изработването на стандарта за качество, като разбирането за качество в нашето училищно образование е свързано с развитието на силните страни на детето и на ученика. Разработихме две рамки за качеството – едната в ранна детска възраст, а другата – в училищното образование. Новото, което е свързано с този стандарт, е, че една година ще се използва стандартът чрез национална програма и през учебната 2025/2026 година ще бъде въведен след обсъждане със социалните партньори, каза министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков на пресконференция днес.
Работим за олекотяване на учебното съдържание и за изработване на нова визия за учебните програми, съобщи министърът.
На пресконференцията образователният министър представи мерки за промяна на обучението в училищното образование. Те са свързани с промяна на подхода, представяне на визия за стандарта за качество, повишаване на практическите умения на учениците за сметка на по-малко наизустяване и възпроизвеждане на факти.
Министър Цоков обобщи и предприетите действия през първите шест месеца на управление в сектора „Образование и наука“, набелязвайки краткосрочните и дългосрочни реформи, по които работят с екипа му.
Подготвяме ново предложение за промяна в Закона за предучилищното и училищното образование. Друга важна дейност е свързана с учебните програми. Направихме значими промени в Закона за професионалното образование и обучение, и те ще дадат ново ниво на развитие на професионалното образование – ще има и нов списък на професиите. Беше изготвен и много важен документ, наречен стратегическа визия за дуалното обучение, каза министър Цоков.
Беше определено и местоположението на Националния STEМ център в „София тех парк“, където ще бъдат разположени и основните STEM лаборатории.
По Оперативната програма „Наука и образование“ успяхме да изготвим платформата „Дигитална раница“, като 17 000 учители преминават през обучение за тази платформа, каза министър Цоков.
Той съобщи, че се работи по промяна в Закона за висшето образование и за даване на възможност за тригодишни бакалавърски програми.
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание