Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) ще реши на закрито заседание днес каква да бъде цената на природния газ за ноември, по която „Булгаргаз“ да продава природен газ на крайните снабдители и на лица, на които е издадена лицензия за производство и пренос на топлинна енергия.
Любословие.бг припомня, че по време на откритото заседание, което се проведе в КЕВР на 26 октомври, директорът на дирекция „Природен газ“ в „Булгаргаз“ Веселин Синабов посочи, че определящата цена на европейския газов индекс TTF е 92 лева за мегаватчас, а тази за ноември е 100 лева за мегаватчас. „Въпреки това регулираната цена ще бъде по-ниска от нивата на европейските газови хъбове“, изтъкна той. Друга причина за увеличението е, че доставеният през октомври втечнен природен газ на терминала в Турция е по-малко и нужните количества ще трябва да бъдат заместени с други. Синабов обаче не пожела да се ангажира точно колко ще бъде повишението през ноември.
След заседанието от „Булгаргаз“ уточниха, че повишението на цената на природния газ през ноември ще бъде с 15 процента по-ниско от стойностите на TTF индекса.
Председателят на регулатора Иван Иванов каза по време на заседанието, че цената на природния газ през ноември ще бъде по-ниска от тази на европейските газови пазари, но ще бъде значително по-висока от цената, която беше определена за месец октомври. Иванов посочи, че за по-малко от месец цената на дневна база на TTF индекса (водещ показател за цените в Европа – бел. ред) се е повишила с около 45 процента. Доставките на природен газ от Азербайджан обаче понижават общата на цена на природния газ. Тези количества са определени с договор и все повече няма да са определящи за цената, допълни Иванов.
Любословие.бг припомня, че в доклада от 11 октомври е записано, че „Булгаргаз“ предлага за утвърждаване цена на природния газ за ноември от 67,27 лева за мегаватчас (MWh) – без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС. КЕВР утвърди цена на природния газ за октомври от 60,41 лева за MWh, без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС.
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание