Десислава Алексова е експерт и преподавател в областта на туризма,…
Принудително угояване (гушене) на патици и гъски за черен дроб е днешната тема на разговор с Петя Алтимирска от Сдружение КАЖИ.
Гушенето (насилственото угояване) е животновъдна практика и задължителна част от производството на втлъстен черен дроб (фоа гра). Най-често се използват патици и гъски, като в България се гушат само патици. Гушенето представлява насилствено въвеждане на тръба в хранопровода няколко пъти дневно, в продължение на около две седмици. През нея преминава количество храна, което е далеч отвъд възможностите и желанията на животното и не след дълго то се разболява от чернодробна стеатоза.
Повече по темата можете да научите от видеото:
Притеснителен факт е, че България е трета по производство и износ на втлъстен черен дроб за 2019 година в Европа и света. При това у нас няма традиция да се консумира деликатесът „фоа гра” – почти всичката продукция се изнася за Франция.
Само четири други страни в Европа практикуват техниката за насилствено хранене на водоплаващи птици – Франция, Унгария, Испания и Белгия.
До какво всъщност води насилственото хранене?
Въвеждането на тръбата за угояване наранява хранопровода на тези нежни птици, а при невнимание и грубост гледачът може да го перфорира. Често хранопроводът се възпалява от непрекъснатото въвеждане на тръба и хранителни маси. Запълването му чак до гръкляна, стискането на шията и обездвижването на животното довеждат до нечувани стрес, болка и общ дискомфорт у патиците, несъпоставими с практиките за хуманно отношение към животните.
Пълната неподвижност, в комбинация с некачествена диета, базирана главно на царевица, влошават състоянието на животните. За по-малко от две седмици черният дроб се омазнява и уголемява, притиска белия дроб и затруднява неимоверно дихателния процес. Неспособни да си поемат дъх, патиците отказват да се движат и дишат учестено с отворена човка. Затруднено е и поддържането на телесната температура.
Можем да покажем, че сме европейска страна с европейски ценности и подобни жестоки практики нямат място на наша територия., като подкрепим петицията: https://stopfoiegras.caai.bg/#gavage
Информация и снимки: Сдружение КАЖИ
Каква е вашата реакция?
Десислава Алексова е експерт и преподавател в областта на туризма, а каузата ѝ е опазването на природата. Има дългогодишен професионален опит като преподавател и експерт в сферата на туризма, образованието и устойчивото развитие, активен участник и доброволец в редица природозащитни дейности и кампании. В качеството си на външен автор и сътрудник, Десислава Алексова няма отношение към редакционната политика и съдържанието на Любословие.БГ.