Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
Може ли цената на бутилка вода да зависи от това дали е топла, или студена? Колко струва тя в Гърция провери кореспондентът на NOVA Антон Чавдаров.
В Аспровалта, например, предлагат евтина вода, само обаче, ако се пие топла. В случай, че пожелаем да я закупим студена, то тогава цената се повишава доста заради скъпата енергия.
В едно от заведенията екипът на NOVA си поръчва фрапе. С него обаче безплатна вода – няма. На плажа с поръчка сок и кафе – също. И с гиросите безплатна вода не идва. Поръчана струва 1.30 евро за бутилка от литър и половина.
Фотис Фотиадис е собственик на минимаркет в Аспровалта. Той разяснява как стоят нещата с водата в заведенията. „В много от тях носят вода в бутилка, но вие можете да кажете: „Не искам бутилирана вода, искам в кана“. Ако не кажете нищо, те ви я носят в бутилка и след това я добавят в сметката, нищо че не сте я поръчвали. Просто трябва да я откажете и да поискате вода от чешмата”, казва той.
Цената на водата в Гърция всъщност е в двете крайности. В супермаркета се намира пакет от шест бутилки от по 1,5 литра за обща цена от 1.50 евро. В хладилника обаче само една бутилка от същата вода се продава за 1 евро.
„Така е, защото цената на електроенергията скочи страшно много. За да вземем бутилка от литър и половина и да я изстудим, ние плащаме допълнително за енергия. И затова излиза много по-скъпо да си купиш бутилка от хладилника, отколкото шест от рафта”, посочва Фотиадис.
В Гърция продължава да е в сила таван на цената на водата. „За изстудена вода от 500 милилитра таванът е 50 цента. Не е позволено да я продаваме по-скъпо. Няма значение дали в супермаркета, или в заведението. Мога да кажа, че цената на водата не е проблем. Това май е единственият продукт, чиято цена не е скочила. Всичко останало бие всякакви рекорди”, подчертава собственикът на минимаркет.
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание