Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
Паметна вечер в чест на Христо Ботев ще се състои днес по повод 175 години от рождението му. Това съобщават от издателство „Захарий Стоянов“.
Събитието ще се проведе в сградата на Българската академия на науките (БАН). Водещ на паметната вечер ще бъде издателят, журналист и поет Иван Гранитски.
Христо Ботев е роден на 6 януари 1848 г. в Калофер в семейството на Ботьо Петков и Иванка Ботева. Първоначално, от 1854 до 1858 г. учи в Карлово, където е учител Ботьо Петков, по-късно се завръща в Калофер, продължава учението си под ръководството на своя баща и през 1863 г. завършва калоферското училище. Октомври същата година заминава за Русия и се записва частен ученик във Втора Одеска гимназия, от която е изключен през 1865 г. Известно време е учител в бесарабското село Задунаевка.
След кратко завръщане в Калофер през 1867 г., Христо Ботев окончателно напуска родния си град. По това време във вестник „Гайда“, редактиран от П. Р. Славейков, е публикувано първото стихотворение на Ботев „Майце си“.
От октомври 1867 г. живее в Румъния. Работи в Браила, където се печата в. „Дунавска зора“. Работи като печатар при Каравелов, а по късно като сътрудник и съредактор на революционния орган. Започва активната си дейност като журналист и под негова редакция започва да излиза новият орган на революционната партия – в. „Знаме“. През 1875 г. съвместно със Стефан Стамболов издава стихосбирката „Песни и стихотворения“.
През месец май 1876 г., вследствие новината за Априлското въстание, Ботев започва дейност за организиране на чета и става неин войвода. Умира при сражение във Врачанския Балкан.
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание