Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
Единодушно, с 19 гласа подкрепа, Пленумът на Висшия съдебен съвет прие за редовно и допустимо второто предложение от четирима членове на Прокурорската колегия на ВСС за предсрочно освобождаване на главния прокурор Иван Гешев и откри процедурата по него.
То е заради евентуални действия, които накърняват престижа на съдебната власт и, по конкретно, изказване на Иван Гешев, в което той използва израза “политически боклук”.
Преди да гласуват за редовността на предложението, членовете на ВСС отхвърлиха искането на Иван Гешев за спиране на процедурата, като нито един член на съвета не гласува в подкрепа на искането.
Служебният министър на правосъдието Крум Зарков обяви, че следващото заседание по същество във връзка с откритата процедура трябва да се проведе до 7 дни след приемането.
Иван Гешев каза, че ако процедурата по отстраняването му продължи на заседание в понеделник, 12 юни, когато той ще бъде на официално посещение в Брюксел по покана на Европейския парламент, ще направи всичко възможно полетът да бъде по-късно, за да присъства на заседанието. Той добави, че ще представи пред ВСС заплашителното писмо, което е получил след пристигането си от САЩ и други писмени доказателства.
Пленумът на ВСС прие да обедини двете предложения за отстраняване на главния прокурор в едно производство. До следващото заседание страните по процедурата имат възможност да представят допълнителни искания за доказателства.
На 25 май Пленумът на Висшия съдебен съвет откри процедура по предсрочно прекратяване на мандата на главния прокурор и допусна събирането на доказателства по предложението от шестима членове на Прокурорската колегия на ВСС. То е заради евентуално допуснато тежко нарушение на служебните задължения и е подписано от Георги Кузманов, Йордан Стоев, Калина Чапкънова, Светла Бошнакова, Огнян Дамянов и Гергана Мутафова
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание