Главен редактор на Любословие.bg. Доктор по научна специалност: 05.11.02 –…
Бившият ръководител на сектор към специализираните полицейски части в СДВР Андон Андонов окончателно е спечелил делото, което водеше срещу Министерството на правосъдието, съобщава „Сега“. Решението е на Върховния административен съд, който се произнесе по казуса като последна инстанция. То обаче не е публично и мотивите на върховните магистрати остават тайна, тъй като те са засекретили производството.
През февруари 2021 г. Андонов бе приютен от Иван Гешев, след като се разрази скандалът с полицейското насилие над протестиращите срещу правителството на Бойко Борисов и главния прокурор през лятото на 2020 г. Бившият полицейски шеф е обвинен по делото за насилието, което обаче прокуратурата все още протака.
През декември 2021 г. той беше уволнен от бюрото, когато то премина към Министерството на правосъдието. Той заведе дело срещу заповедта, с която през ноември м.г. тогавашният (и настоящ) служебен правосъден министър Иван Демерджиев го уволни с мотив, че е бил в едногодишен изпитателен срок и оценката му за изпълнение на длъжността е показала, че той не се справя.За да бъде уволнен някого в тази хипотеза обаче, трябва да са изпълнени едновременно две неща: той за първи път да заема държавна служба и да не е изтекла една година от първото му назначаване на държавна служба, и органът по назначаването да прецени, че желае в рамките на този едногодишен срок да прекрати служебното правоотношение, без да дължи предизвестие и мотиви, обясни съдът. Въпросният едногодишен изпитателен срок започва да тече от първоначалното назначаване на държавна служба. Това при Андонов се е случило още през 1994 г., приема съдия Радков. Андонов е назначен в МВР пред 1994 г. и работи там до февруари 2021 г., когато със заповед на главния прокурор Иван Гешев е преназначен в прокуратурата.
От материалите по делото в Административен съд -София се вижда, че докато Гешев е бил шеф на Андонов, го е наградил с отличие знак „Прокуратура на Република България“ за образцово изпълнение на служебните задължения.
На първа инстанция делото срещу уволнението се падна лично на председателя на Административния съд в София (АССГ) по онова време Радостин Радков. Той отмени заповедта на Демерджиев и присъди министерството да плати на Андонов 660 лв. разноски.
В АССГ делото не беше секретно, но когато стигна до върховната инстанция, изненадващо беше засекретено с обяснението, че сред материалите има секретен том.Основният обвиняем за полицейското насилие над протестиращи окончателно осъди правосъдното ведомство
Каква е вашата реакция?
Главен редактор на Любословие.bg. Доктор по научна специалност: 05.11.02 – Политология (Публична администрация) с тема на дисертационния труд: Комуникации в процеса на политиките (Изграждане на обществена съпричастност при стратегически публично-частни партньорства). Андрей Велчев е магистър по Политически мениджмънт и публични политики и магистър по Масови комуникации в Нов български университет. Автор е на множество публикации и интервюта, посветени на проблемите на комуникациите, журналистиката, маркетинга и политическите комуникации. Член е на Българското дружество за връзки с обществеността, Съюза на българските журналисти и International Federation of Journalists (IFJ)