Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
Антарктика, със своите екстремни климатични условия, е една от най-суровите територии на Земята, но е и един от критичните примери по отношение на разбирането на климата на планетата. България е малка европейска страна, но тя има значителен принос в научното изследване на Антарктика, каза проф. д-р Климент Найденов – декан на Геолого-географския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, на откриването днес на Деня на Антарктика в аулата на СУ.
Той отбеляза, че българските учени са участвали в редица изследователски мисии, свързани с разработки в основните научни приоритети в науките за земята – геология, геофизика, физика, география, метеорология, глациология и други.
Един от важните елементи от българските антарктически експедиции е свързан със създаването на базата ни „Св. Климент Охридски“ на остров Ливингстън, каза деканът на Геолого-географския факултет на СУ. „Тази изследователска станция е предоставила решаваща платформа за българските и международните учени, за да провеждат широк спектър от изследователски дейности. Трябва да споменем и най-новата ни придобивка – научноизследователския военен кораб „Св. св. Кирил и Методий“, и започналото тазгодишно разширяване на базата ни“, добави проф. д-р Климент Найденов.
Той заяви, че въпреки тези значителни постижения, българските експедиции всеки път са изправени пред множество предизвикателства, но усилията на учените ни са показали важността на международното сътрудничество при провеждането на тези мащабни научни изследвания в отдалечените и предизвикателни територии на Антарктика.
Българските експедиции до Антарктика са допринесли значително за световното разбиране на този регион, континент, и за ролята, която има в изучаването на нашата планета, заяви деканът на Геолого-географския факултет.
„Обръщам се към проф. Христо Пимпирев и към всички негови съмишленици, за да ги уверя, че трябва и че Софийският университет ще продължи, както и Геолого-географският факултет, да насърчава това международно сътрудничество в тази важна област на научното изследване“, каза проф. д-р Климент Найденов.
Денят на Антарктика е поредното събитие, посветено на 60-годишнината от създаването на Геолого-географския факултет на Софийския университет, в който преподавател е проф. Христо Пимпирев. Той е председател на Българския антарктически институт и е ръководител на българските полярни експедиции.
На събитието проф. Христо Пимпирев говори по темата „Романтичните години в българските антарктически изследвания“.
Източник БТА
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание