Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
Първоначалният анализ показва, че няма да се засегне сериозно бизнесът, ако има таван на цените, каза служебният министър на икономика и индустрията Никола Стоянов в ефира на Нова телевизия. Министър Стоянов коментира проекта на Закон за надценките на хранителните продукти, публикуван за обществено обсъждане, според който 17 основни храни ще имат надценка до 10 процента. По думите му проверки са показали, че някои от надценките в магазините достигат средно 70-80 процента. Ние разбираме, че това е анти-пазарна мярка, затова и предлагаме само 17 вида стоки от първа необходимост да са с надценка до 10 на сто, допълни той.
Етикетите на продуктите, които са с надценка до 10 на сто, ще бъдат еднотипни, така че хората да могат да разпознаят кой продукт е с ниска надценка, допълни министър Стоянов. Нас ни интересува в следващите шест месеца да има по един артикул от групите, посочени в проектозакона, който да е с трайно ниска цена. Търговците ще са задължени да поддържат наличности, но ако свършат, ще могат да прехвърлят най-ниската надценка върху следващия продукт от категорията, добави той. По думите му, ако има само един продукт от група, той трябва да бъде с надценка до 10 процента.
В момента се извършва междуведомствено съгласуване и оценка за въздействие на проекта на закона.
Служебното правителство държи строга финансова дисциплина, каза още министър Стоянов и увери, че от първи юли всички пенсии ще бъдат повишени с 12 процента.
Важното за мен е икономиката да върви по-сериозно, да има производство, да има увеличаващ се брутен вътрешен продукт и тогава ще може да се отделят повече пари за всички, каза министър Стоянов в отговор на въпрос все още ли България и най-бедната страна в Европейския съюз. Не може безпринципно да се увеличават разходите, защото това ще доведе до други проблеми, коментира още министърът на икономиката и индустрията.
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание