Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
През последната година европейските трансфери на оръжие рязко са се увеличили заради войната на Русия срещу Украйна, като през 2022 г. Украйна се е превърнала в третия най-голям вносител на оръжие в света, съобщи днес Стокхолмският международен институт за изследване на мира (SIPRI/СИПРИ), предаде ДПА.
„Макар трансферите на оръжия да са намалели в световен мащаб, тези за Европа са се увеличили рязко поради напрежението между Русия и повечето други европейски държави“, заяви Питер Д. Веземан, старши изследовател на Програмата за трансфери на оръжия на СИПРИ. „След нахлуването на Русия в Украйна европейските държави искат да внасят повече оръжия и по-бързо
Вносът на тежки оръжия в Украйна е бил много малък, след като страната придоби независимост през 1991 г., до 2021 г. Сега Украйна получава огромни количества оръжия от САЩ и Европа, като изостава само от Катар и Индия.
В същото време износът на оръжия от Русия, който обикновено е сред най-високите, „е намалял с 31% между 2013-17 г. и 2018-22 г.“, се констатира в доклада на СИПРИ.
Веземан каза, че износът вероятно ще продължи да намалява, тъй като Русия ще запази оръжията за собствените си сили, а санкциите ще възпират държавите да си сътрудничат с Москва в областта на въоръженията. Руският износ за Китай и Египет обаче се е увеличил.
По този начин разликата между САЩ и Русия – двамата най-големи световни износители на оръжие – се е увеличила значително, посочва СИПРИ.
Износът на Франция също е нараснал рязко, като 30 % от него е насочен към Индия.
„Стратегическата конкуренция продължава и на други места: Вносът на оръжия в Източна Азия се е увеличил, а този в Близкия изток остава на високо ниво“, допълва Веземан.
СИПРИ обикновено не прави сравнения на износа на оръжия по години, но тази година беше изключение поради войната в Украйна, посочва ДПА.
Най-значимите тенденции в доклада на СИПРИ, освен извънредното нарастване на вноса на оръжия от Украйна, са нарастващата мобилизация на европейските държави срещу Русия.
Европейските държави са увеличили вноса на основни оръжия с 47% през петте месеца на на 2022 г., докато делът на САЩ в световния оръжеен износ се е увеличил от 33% на 40%, посочва СИПИ, предаде Ройтерс.
СИПРИ определя основните оръжия като самолети, военни кораби и танкове, артилерия, ракети и различни тежки отбранителни системи.
Европейските държави в ръководения от САЩ алианс НАТО са увеличили с 65 % вноса на оръжия в сравнение с предходния петгодишен период.
В световен мащаб международният трансфер на оръжия обаче е намалял с 5,1%, по данни на СИПРИ.
На САЩ се падат 40% от световния износ на оръжие, а делът на Русия е спаднал от 22% на 16%.
Източник БТА
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание