Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
Част от журналистическите екипи, желаещи да влязат в страната, за да отразят честванията на паметта на Гоце Делчев, са възпрепятствани да изполнатслужебните си ангажименти от граничните полицаи.
Според обяснението на властите, медиите от България били заплаха за северномакедонската сигурност. На журналистите, които са вырнати обратно, са им издадени документи сь забрана за влизане.
Гранични полицаи от България са опитали да защитят представителите на българските медии, но и това нямало ефект.
Пред Luboslovie.BG репортерьт Тодор Стефанов обяви, че върнатите журналисти вече са сигнализирали Министерството на външните работи.
Информиран е и българският посланик в Северна Македония, който вече е взел отношение по скандала и е заявил, че това е прецедент и че не може да се връат български граждани и журналисти.
Припомняме, че Северна Македония е в паника от предстоящите чествания на паметта на Гоце Делчев. Полицията в Скопие е взела зверски мерки, за да е възможно протичането на честванията безинцидентно.
Пред и около црквата „Свети Спас“, намираща се в историческата част на града – Старата чаршия, са разположени десетки полицаи, дежурещи денонощно, затворени за автомобилно движение са и някои улици.
Официални гости от българска страна се очаква да има от Министерството на външните работи, както и от посолството ни в Скопие. В македонската столица вече е и българският вътрешен министь и вицепремиер Иван Демерджиев, който се очаква да даде изявление пред българските медии в сьбота сутринта преди началото на официалнитe чествания, които се очаква да бъдат около обяд.
Всички делегации могат утре да положат цветя пред гроба на Гоце Делчев, като полицията ще обезпечи безопасното протичане на поклонението, увери македонският премиер Димить Ковачевски.
Няма да бъдат допуснати до територията на РСМ обаче всички, за които властите преценят, че носят опасност за обществения ред.
Очевидно властите в Северна Македония са решили, че българските журналисти носят такава опасност и затова ги връщат обратно.
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание