Сега четете
След опита за преврат Бразилия взема мерки срещу крайнодесните

След опита за преврат Бразилия взема мерки срещу крайнодесните

„След опита за бунт Бразилия е между шока и репресиите“, гласи заглавие на френския в. „Монд“.

За да демонстрира единство в ръководството на републиката, президентът Лула да Силва събра в столицата лидерите на законодателната и съдебната власт.

Вчера съдията от Върховния съд Александре де Мораиш нареди разтурването на лагерите на крайнодесните протестиращи в срок от 24 часа, припомня френското издание. Магистратът също така нареди на хотелите в столицата да предоставят имената на своите гости и призова полицията да използва камерите за наблюдение и социалните мрежи за издирване на участниците в опита за преврат.

Останали дълго време пасивни, военните нямаха избор, освен да се подчинят. Рано сутринта вчера войници и полицаи обградиха лагера в столицата Бразилия, разположен срещу щаба на армията. Събудени с мегафони, поддръжниците на Болсонаро бързо се предадоха. Повечето от тях бяха напуснали предпазливо столицата предишния ден, някои с автобус, криейки носените по време на размириците фланелки на националния футболен отбор.

След това дойде ред на съдебната система. Арестуваните най-малко 1500 крайнодесни са заподозрени и в тероризъм и посегателство срещу демокрацията, като ги заплашва затвор от 4 до 30 години. Министърът на правосъдието Флавиу Дину заяви вчера пред медиите, че страната е преживяла „бразилски Капитолий“ – препратка към нахлуването в Конгреса на САЩ, извършено от привърженици на Доналд Тръмп на 6 януари 2021 година.

Лидери от цял свят осъдиха размириците, пише британският в. „Дейли телеграф“. Папа Франциск разкритикува размириците като признак за „отслабване на демокрацията“ в Северна и Южна Америка. В съвместно изявление преди разговорите на високо равнище в Мексико американският президент Джо Байдън, мексиканският му колега Андрес Мануел Лопес Обрадор и канадският премиер Джъстин Трюдо осъдиха нападенията и заявиха, че „подкрепят Бразилия, която защитава своите демократични институции“.

В знак на твърдата си подкрепа Байдън е разговарял вчера по телефона с Лула да Силва и го е поканил да посети Белия дом в началото на февруари. Бразилският лидер е приел, съобщи Белият дом.

Експрезидентът Жаир Болсонаро, чиито поддръжници нахлуха в сградите на бразилските институции, е хоспитализиран. „Молим се за неговото здраве и за Бразилия“, казва съпругата му.

Съобщава се, че бившият бразилски държавен глава страда от болки в корема. Клиничното състояние „не е сериозно“, казва лекарят му от болница Адвентхелт селебрейшън в Орландо, в американския щат Флорида, цитиран от  португалското издание „Диариу де нотисиаш“.

Вижте и

Болсонаро живее във Флорида в самоналожено изгнание, откакто загуби изборите, припомня в. „Файненшъл таймс“. Белият дом е подложен на натиск да го експулсира след събитията. Призиви за подобна стъпка отправиха няколко конгресмени от Демократическата партия на САЩ. „САЩ не трябва да бъдат убежище за този авторитарист, вдъхновил вътрешен тероризъм в Бразилия“, според конгресмена демократ Хоакин Кастро.

Републиканците не се присъединиха към призивите за депортиране на Болсонаро, въпреки че няколко техни представители осъдиха протестите, включително сенаторът от Флорида Рик Скот и изпадналият в немилост републикански конгресмен Джордж Сантос, чиито родители са родени в Бразилия.

Размириците в неделя в бразилската столица се дължаха на масова заблуда, отбелязва в. „Ню Йорк таймс“. Последният опит за преврат в Латинска Америка се различаваше от досегашните по това, че беше предизвикан от широко разпространени конспиративни теории.

Източник БТА

Каква е вашата реакция?
Много ми хареса
0
Не ми хареса
0
Не съм сигурен
0
Развълнувах се
0
Вижте коментарите (0)

Напиши коментар

Вашият мейл адрес няма да бъде публикуван.

Нагоре