Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
Правителството на Украйна планира да ускори прехода на страната към чиста и зелена енергия в усилията си да укрепи националната енергийна мрежа срещу руски атаки, заяви днес премиерът на страната Денис Шмигал.
Украйна, която беше нападната от руските сили миналия февруари, е изправена пред енергиен недостиг и спирания на електроенергията след руски ракетни и безпилотни удари, които според украински официални лица са повредили около 40 на сто от националната енергийна инфраструктура.
„Плановете за декарбонизация на енергията и зелената трансформация остават актуални. Войната направи тези предизвикателства още по-спешни“, каза Шмигал на заседание на правителството.
„Ще използваме по-активно потенциала на възобновяемата енергия – слънчева, вятърна, генериране на водород, водородни технологии. Руските атаки ни тласкат към фундаментална реформа – изграждане на децентрализирана енергийна система. Тя ще бъде по-малко уязвима от вражески атаки.“ Шмигал каза, че създаването на условия за изграждане на мини-електростанции и малки производствени мощности ще бъде приоритет тази година.
Правителството е съсредоточено и върху отстраняването на щетите и укрепването на сигурността на енергийните съоръжения, особено в атомните централи, каза още той.
Експерти от индустрията казват, че украинските слънчеви централи отбелязват спад на производството на електроенергия през зимата и че секторът на чистата енергия е претърпял значителни разрушения по време на 10-те месеца на война.
Министърът на енергетиката Герман Галушченко каза през октомври, че до около 50% от съоръженията за слънчева енергия в Украйна и около 90% от вятърните паркове не работят, защото са били повредени по време на войната или са били окупирани от руските сили.
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание