Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
Историкът и член-академик на Световната академия „Платон“ проф. Андрей Пантев изрази подкрепа за инициативата на Фондация „Наследство в бъдещето“ за издигане на 111-метровия пилон „Рожен“ за българското знаме в Родопите. Това съобщиха от фондацията. Историкът се включва в Обществения комитет на националната кампания за монумента на българското знаме.
Няма как истински българин да остане безучастен и да не подкрепи проекта „Пилон Рожен“, заяви проф. Пантев. „Отечеството е като майката. Добро, лошо, то е най-съществената част в нашия живот“, добави историкът. Той припомни, че Паметникът „Шипка“ също е с дарения по идея на ветерани опълченци.
Паметникът на Обединението ще извиси българското знаме на надморска височина от 1430 м. В основата му ще бъде вградена капсула на времето и плоча от мрамор, изобразяваща картата на България, с послания към бъдещите поколения. Проектът се реализира изцяло с дарения от българи в страната и чужбина и е подкрепен от видни общественици, творци, спортисти, учени, успешни представители на различни професии, посочват от фондацията. „Събираме средства за изграждането на Паметник на обединението, вече имаме подкрепата на местната власт от област Смолян“, обяви в края на 2022 г. управителят на „Наследство в бъдещето“ Симеон Караколев.
На 24 декември 2022 г. от Фондация „Наследство в бъдещето“ съобщиха, че са започнали геопроучвателни сондажи на терена, на който ще се извиси 111-метровият пилон „Рожен“. Сондажите са на дълбочина до 24 метра от теренната повърхност, откъдето със специализираната техника се вземат земни и скални проби, които ще бъдат изследвани в лаборатория за определяне на физико-механичните показатели.
Пилон „Рожен“ ще е с диаметри 3 метра при основата и 0,75 метра при върха. Конструкцията ще е от 12 секции с дължина от 8 до 12 метра, а общото тегло на коничния стълб ще е 55 тона. През ноември Национална дарителска кампания „България заслужава!“ започна събирането на послания от днешните млади българи към бъдещето.
На 11 декември генералният директор на Българската телеграфна агенция (БТА) Кирил Вълчев подписа договор за партньорство с фондация „Наследство в бъдещето“, организатор на Роженския събор. Други медийни партньори в реализирането на проекта са Българската национална телевизия, Българско национално радио, вестник „24 часа“, Радио Fresh, Радио FM+, Z-Roc, Мелъди, Actualno.com и др.
Пълна информация за Национална дарителска кампания „България заслужава!“ може да се намери тук, като през сайта може да се направи и дарение за каузата. Набраните средства, както и дарителите – физически и юридически лица, се публикуват всяка седмица.
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание