Сега четете
Спрените директорски конкурси вече създават проблеми в училищата

Спрените директорски конкурси вече създават проблеми в училищата

Разрешаването на казуса със спрените конкурси за училищни директори няма да дойде скоро. Делото по жалбата на директор, спряла това лято провеждането на около 450 конкурса е насрочено чак за март 2023 г. от Върховния административен съд (ВАС). Междувременно, вече се трупат проблеми и напрежение сред някои учителски колективи.

Училищата със спрени конкурси в момента се управляват от временно изпълняващи длъжността директори. На места обаче процесите не вървят гладко. „В нашето училище новата директорка отказва да подписва документи по течащи проекти, почнати от старата. Имаме различни оперативни проблеми с това, че в момента няма нормативен документ и стоят висящи процедури“, разказва преподавател от столично училище. По някои от тези конкурси текат срокове и училищата могат да загубят пари.

. „От законова гледна точка няма значение дали училището е с временен директор или с постоянен такъв – отговорностите им са еднакви. Когато обаче постът се заема от временно изпълняващ длъжността директор, колективът не го приема на сериозно и на места възникват скандали и противоречия между учителите“, коментира директорът на 119-то СУ Диян Стаматов. По думите му винаги е било така, тъй като в подобни случаи някои директори се чувстват неуверени.

Ако през март съдът приеме жалбата за основателна, министерството на образованието следва да прецени дали да обжалва съдебното решение, или да започне подготовката на нова наредба, което не е никак лек и бърз процес. Възможно е това да не може да се осъществи дори и до края на учебната 2022/23 г., опасяват се преподаватели. Самите синдикати също настояваха конкурсът да бъде отменен заради спорни критерии.

„Игнорирането на синдикатите от процеса стимулира партийните намеси в този важен за партиите пост. Участието на Обществения съвет не само не гарантира прозрачност, но и повишава възможностите за некомпетентни партийни намеси, защото неговите представители нямат никакъв педагогически ценз и опит“, коментираха тогава оттам.

Вижте и

Паралелно с това обаче 10 неправителствени организации призоваха служебния министър на образованието проф. Сашо Пенов да защити наредбата за конкурсите за училищни директори, която според тях е била „правилна стъпка напред към създаване на условия изборът на директори да се базира на лидерски нагласи и умения, не само на добро познаване на нормативната уредба“.

 

Каква е вашата реакция?
Много ми хареса
0
Не ми хареса
0
Не съм сигурен
0
Развълнувах се
0
Вижте коментарите (0)

Напиши коментар

Вашият мейл адрес няма да бъде публикуван.

Нагоре