Сега четете
Депутатите обсъждат четири варианта за увеличение на минималната заплата

Депутатите обсъждат четири варианта за увеличение на минималната заплата

Очертава се депутатите да забъркат сериозна каша с минималната работна заплата.

Социалната комисия към парламента разглежда четири различни предложения за минимална работна заплата през 2023-та година. В началото на декември пленарна зала одобри на първо четене минималната заплата догодина да бъде 50 процента от средната брутна заплата от предходната. Това се изчислява на 850 лева, съобщава Нова.

Социалната комисия предстои да разгледа още няколко варианта, освен този на БСП. Предложения направиха от ПП, ГЕРБ-СДС и „Възраждане”. Основната разлика между предложенията е базата, на която се определя минималната работна заплата.

„На един работник на минимална заплата му се налага да работи 6,5 седмици допълнително, за да може да си позволи същата покупателна способност като преди 24 месеца. Не знам кой механизъм ще изберат депутатите, но той трябва да доведе до 16-17% увеличение на минималната работна заплата, което е около около 830 лв.”, заяви Любослав Костов от КНСБ.

„Минималната работна заплата, която действа в момента, ако я мерим спрямо 2019 – е нараснала с 27% , и е покрила изцяло ръста на инфлацията досега. Ръстът наминималната заплата ни поставя в топ 3 в ЕС, изпреварваме Румъния и Франция”, подчерта Васил Велев, АИКБ.

Предложението на служебния кабинет е минималната работна заплата да бъде 770 лева, и то от септември.

Вижте и

Опитите минималната заплата да се обвърже със средната също завиха в най-неочаквана посока – депутатите обсъждат в момента да я направят брутна, което означава в нея да влязат някои постоянни допълнителни плащания като клас, но да излязат разходите на работодателите за осигуровки. Това на практика ще направи най-ниското възнаграждение за страната различно за всеки служител според неговия стаж (заради класа), като едновременно с това класът ще се отмени за хората, които получават минимална заплата.

Сега минималната работна заплата за страната се определя с постановление на правителството и е основна, а не брутна. Т.е. това е сумата заедно с осигуровките, под която месечното възнаграждение на пълно работно време не може да пада.

Каква е вашата реакция?
Много ми хареса
0
Не ми хареса
0
Не съм сигурен
0
Развълнувах се
0
Вижте коментарите (0)

Напиши коментар

Вашият мейл адрес няма да бъде публикуван.

Нагоре