До 10 дни България трябва да финализира преговорите с Турция за дългосрочни доставки на природен газ. Това обяви министърът на енергетиката Росен Христов пред Нова тв.
„България консумира около 3,5 милиарда куб. метра газ годишно. 1 милиард идва от Азербайджан, тоест около 30%. В момента всичко останало купуваме от Гърция – втечнен и тръбен газ, по краткосрочни договори. С Турция направихме голям пробив, при срещата между Радев и Ердоган. Това не е постигано никога досега – да ползваме турските терминали за втечнен газ. Преговаряме за 1 милиард куб. метра, което са още 30%. Говорим за 13-годишен договор на много изгодни цени. Трябва да е пак с кораби и да се втечнява. Следващата стъпка е доставката на кораби. Върви 10-годишен търг. Турция ни предлага да се включим в техните преговори с няколко от най-крупните световни доставчици. Преговарят основно с американски компании и с европейски – Норвегия”, разясни временният енергиен министър.
Той изтъкна, че служебното правителство се опитало да натисне надолу цените на природния газ за октомври и ноември, защото предните два месеца бизнесът бил шокиран от поскъпването. Всъщност цените следват своята пазарна логика – август беше пикът им на европейските пазари, след това тръгнаха надолу, така че бе съвсем естествено това да се случи и у нас. Пък и не правителството, а КЕВР се занимава с цените на природния газ.
За предстоящото сериозно поскъпване през януари Росен Христов обясни, че основната причина е ползването на резерви от хранилището в Чирен. Същата причина бе изтъкната и за 18-процентния скок за декември. „Средната стойност се определя от целия микс, през зимните месеци към количествата, които купуваме, добавяме и от Чирен. Там, за съжаление бяха нагнетени количества, които са купени на много висока цена август и септември. Сега ги ползваме и те вдигат средната цена на микса. Другият компонент, на който можем да влияем повече, е втечненият газ, който продължаваме да купуваме на месечна база. Именно за това беше и тази борба в Брюксел за таван на цената. Ние и още 10 държави преговаряхме много усилено, нашето предложение беше от порядъка 150-160 евро, Холандия предлагаше 275 евро. С дълги преговори го смъкнаха на 200, после на 188. Регулаторът следи калкулацията да е точна. Имам очаквания, че ще успеем да смъкнем под 200. С приемането на тавана се надявам цените на борсите да започнат да спадат”, поясни Христов.
Той направи прогноза за 30% увеличение на цената на газа през зимните месеци: „Надявам се да е под 200 лв., но вероятно средната цена ще е около 200 лв., което е в границата на приемливото”, коментира енергийният министър.