Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
Резенчета прясна дюля или печена във фурната със захар, на компот, на сладко – всякакви вкусни вариации правят този плод едно прекрасно допълнение към есенното ни меню. А не е изненада вероятно за никого, че тя е и много полезна. И тези ѝ свойства се запазват в голяма степен, дори когато е термично обработена, както повечето хора я предпочитаме.
Много от ползите от консумацията на дюли са свързани с богатото им съдържание на антиоксиданти.
Антиоксидантите намаляват метаболитния стрес и възпалението, предпазват клетките от увреждане от свободните радикали. Някои антиоксиданти в дюлите, включително флавоноли като кверцетин и кемпферол, намаляват възпалението и предпазват от хронични заболявания като например такина на сърцето.
Дюлите се отразяват много добре и на стомаха, като могат да намалят дразненията в него. Изследвания показват, че екстрактът от дюля може да предпази чревната тъкан от увреждане, свързано с възпалителни заболявания на червата като улцерозен колит.
А колко хубаво е да усетиш аромана на тъкмо приготвен компот от дюли. Можете да добавите и малко индрише при варенето. Захарта е на вкус (може и с мед или друг подсладител), а гарнирано с някоя биквитка става прекрасно леко хапване.
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание