През 2050 г. се очаква починалите от нелечими с антибиотици инфекции да бъдат повече от умиращите от рак. За това би тревога проф. Тодор Кантарджиев в подкаста на БНР „В центъра на системата“.
„Преди само 3 години сме били на средноевропейско ниво по консумация на антибиотици в болничната и доболничната помощ, докато през 2021 г. България вече е на второ място в Европа след Кипър в доболничната помощ, а в болничната помощ сме в челната тройка с Румъния и Гърция“, каза той.
„Последните години в болниците се използват прекомерно много трета генерация антибиотици и вместо да си вземем поука, започнахме с трета генерация да лекуваме и в доболнична помощ. И така стигаме до бума на антибиотичната резистентност.
Вместо да се лекува с по-старите и по-добри антибиотици болно дете с ангина например, този антибиотик ще действа само на микроба, причинител на ангината, тогава този антибиотик ще е най-ефективен и няма да убие всички микроби в червата на това дете. Този антибиотик ще и най-евтин. И когато се използват широкоспектърните антибиотици, от тези милиарди микроби ще останат живи само тези, които са нечувствителни към антибиотика. Тези микроби отиват в околната среда и ако попаднат при пациент в интензивно отделение, то просто на този пациент антибиотиците няма му действат“, поясни проф. Кантарджиев.
„Докато бях директор на НЦЗПБ глобата за аптекар, продал антибиотик без рецепта, беше 1000 лв. индивидуално. Лекарят изписващ антибиотик, трябва да е наясно кои група микроби ще лекува, второ, в засегнатата тъкан на пациента каква ще е концентрацията на антибиотика, където той ще действа. Има терапевтично ръководство как се прилагат антибиотици в доболничната и болничната помощ“, каза още проф. Кантарджиев. Той допълни, че „несъмнено антибиотиците са най-успешната група лекарства, спасили най-много човешки животи. Нямаше да станем 8 млрд. души на земята, ако нямаше антибиотици“